Често сред хората, които тепърва навлизат в света на виното, а пък дори и сред по-опитните винари, възниква въпросът: какво е точното количество грозде, което да се използва в производството на вино.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Как се прави вино?
Така или иначе, съществува един общ стандарт и определен консенсус, възприет от винарните по света така, че процесът да не се обърка. Затова трябва да си припомним как се прави тази благородна напитка.
Още: Лекар: Могат ли хората с диабет да пият вино и как влияе на кръвната захар
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Първият етап – това е брането и сортирането на гроздето, което може да се извърши ръчно или механизирано. Количеството ще варира в зависимост от това колко е узряло и кога е набрано.
След това се премахват дръжките на плодовете, които се поставят в машина за отделяне на зърната от останалата част на гроздовата чепка и листата.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Третият етап се нарича мацерация: течността абсорбира всички компоненти, присъстващи в ципата на гроздето. При белите вина тази ципа се изхвърля. В този момент се определят характеристиките на напитката, като цвят и интензивност на танините.
Скоро след това се извършва алкохолна ферментация в резервоари от неръждаема стомана, дъбови бъчви или бетонни резервоари. На този етап дрождите започват да ферментират мъстта. В някои случаи се извършва и малолактична ферментация, която се прави, за да се намали киселинността и да се осигури мекота, баланс и ароматна комплексност на вече полученото вино.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Вредно ли е пиенето на вино всеки ден
Не на последно място виното преминава през избистряне, което премахва примесите му, протича стабилизиране и по желание на винопроизводителя отлежаване, което може да бъде на същите места, където е извършена алкохолната ферментация.
Сглобяването, когато два или повече сорта грозде се смесват, за да се образува винена смес, завършва целия производствен процес. Следва филтриране и бутилиране.
Количеството грозде, необходимо за направата на вино
Какво е идеалното количество грозде за направата на вино?
Още: Кардиолог: Този алкохол е по-полезен за сърцето от бялото вино
Въпреки че някои домашни производства включват сортове грозде според желанията на винопроизводителя, понякога повече или по-малко, а също и като се вземе предвид гроздето, неговия размер и зрялост, Бразилската селскостопанска изследователска корпорация (Embrapa) изчислява, че за 1 литър вино са необходими приблизително 1,3-1,5 кг грозде.
При бутилки от 750 мл това количество спада още повече: 1 килограм грозде на теория би бил достатъчен.
Разлика в количеството според вида вино
Може би все пак, обаче, се чудите: както видяхме в процеса на производство на вино, люспите на гроздето се изхвърлят, когато произвеждаме бяло вино. В такъв случай възниква съвсем резонен въпрос: има ли някаква разлика в количеството в зависимост от вида вино?
Отговорът е: да, има такава зависимост! Посочените дотук числа са валидни и насочени предимно към производството на червени вина.
За белите вина е необходимо малко повече грозде: около 1,6 кг грозде на 1 литър и 1,3 кг на 750 мл. Но, както, естествено, се подразбира от само себе си, имайте предвид, че това количество може да варира в зависимост от други параметри, като вида и сорта грозде, неговата зрялост и използвания метод на пресоване.
Как да запазим виното?
С толкова много грозде, налично в 750 мл или 1 литър вино, е повече от важно да се научите как да запазите етикета и целия вкус на вината, предоставен от плодовете. Освен, че трябва да изберете места с околна температура между 12 и 16 °C, то и местата, където ще съхранявате виното, би трябвало да са проветриви и далеч от светлина.
Ако ще съхранявате бутилките за дълго време (независимо дали става дума за бели или червени вина!), предпочитайте да ги държите в хоризонтално положение. В случай, че възнамерявате да престоят за кратък период от време (тоест, да бъдат изпити по-бързо), по-добре е да ги оставите изправени.
---