Застрахователните дружества в България са сключили картелно споразумение. Това се посочва в анонимен сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров, разпратен и до редакционните пощи на българските медии. Твърдението е, че той е на "граждански организации".
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Сигналът е внесен в деловодството на прокуратурата на 27 декември 2018 г. и в него се отбелязва, че изказвания на представители на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в публичното пространство водят до заключението, че застрахователните дружества действат в условията на неформални уговорки помежду си. Целта им е координирано повишаване на цената на задължителната „Гражданска отговорност“ без да има реални пазарни или други основания за това поскъпване, казват "обвинителите".
В сигнала се казва, че през 2008 г. КФН веднъж вече е санкционирала за картел 15 застрахователни дружества. Според неизвестните вносители на сигнала действията на АБЗ в момента водят до съмнения за политическа корупция, ограничение на конкуренцията и дезинформиране на обществото с цел повишаването на печалбата на застрахователите. Като аргумент се изтъква фактът, че по данни на КФН застрахователните дружества са формирали над 500 милиона лева печалба до 31 август, 2018 г., което превръща в неоснователни твърденията, че ще има фалити на застрахователи.
Изтъкват се изказвания на председателя на АБЗ Светла Несторова, в които, от името на всички членове-застрахователи, се иска драстично повишаване на застраховката на 1000 лв. годишно - без обаче конкретно да са дадени примери за думи пред конкретни медии или на публични събития. Същевременно се казва и, че Несторова била казала множество пъти пред медии, че средна цена от 330 лв. за "Гражданска отговорност" е достатъчна и че само със законодателни промени можело да се овладее драстичното поскъпване на автомобилната застраховка. Припомня се, че "промените в Кодекса за застраховане от есента на тази година, както и системата "бонус-малус", са предложени като съгласувани практики от страна на застрахователите и целят ограничаване на конкуренцията на пазара. Сами по себе си тези предложения от фирмите са нарушение на Закона за защита на конкуренцията, Кодекса за застраховане, Закона за КФН и европейски директиви".
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Изводът на вносителите е, че мотивът за изказванията на АБЗ е на база съглашение между фирмите и има за цел неоснователно увеличаване на печалбата на компаниите. Вносителите молят Цацаров да възбуди досъдебно производство за установяване на евентуално престъпление, с оглед на това че повишението на цената на задължителната "Гражданска отговорност" засяга над 3 милиона българи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца