Ако боклукът е предназначен за изгаряне, може да се направи, има уредба, но МОСВ съобщиха, че не са подавани искове към страната ни. Ако е само за депониране нашето законодателство не позволява подобни дейности на територията на страната ни. Информацията беше, че може би ще бъдат изхвърлени някъде в България. Това засега е твърдение, но ако се случи - това е абсолютно незаконно. Това каза за БНТ Рашид Рашид, специалист по екология и опазване на околната среда по повод информацията, че италианските власти разследват композиия с 815 тона отпадъци, предназначени за България.
Още: Националното следствие поема разследването на катастрофата край Телиш (ОБЗОР)
Още: Поредна тежка катастрофа, този път край село Абланица
До момента е известно, че при акция на 11 декември на гара в Милано са задържани 582 бали отпадъци. Според разследващите те са били предназначени за България. Тръговската им стойност е за 130 000 евро. Проверката била по сигнал, а несъответсвие в документите накарало карабинерите да спрат влаковата композиция от 17 вагона, за да разнищят случая. По първоначални данни става въпрос за крайните продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите, за пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени. Още за случая можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Два проблема в информацията за разследването до момента експертът: Все още не знаем дали отпадъкът е предназначен за България и за къде в България. Дори отпадъка - казаха, че е смесен, битов. Информацията е прекалено оскъдна на този етап от разследването. Предполагам, че първо италианските власти ще се убедят, че отпадъците са за България и тогава ще ни дадат подробности, коментира той.
Казусът отвори дебатът за това как се движат отпадъците в Европа, защото очевидно това е доходоносен бизнес.
Още: Заради случая в Пловдив: Заместник-директор на ГДБОП се раздели с поста си
Още: Магистрати излизали разревани от срещи с Петьо Еврото, заплашвал ги с несъществуващи компромати
"В случая най-вероятно е изгодно за тази инсталация, която ще ги изгаря, защото самата инсталация получава средства за дейността. От друга страна те не плащат за вредни емисии. Ако се изгарят в ТЕЦ-овете, причината е за въглищата, които се използват там, се плащат допълнителни пари за квоти, които са емисии парникови газове. За отпадъците те получават пари от една страна, от друга страна за частта, която е биологична компонента, не плащат. И това мисля, че ще става практика все повече, понеже цените за квоти се увеличават и някои нерентабилни ТЕЦ-ове не могат да финкционират на въглища, но могат да изгарят отпадъци.", обясни експетът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стрелба в София заради бутилка алкохол
Още: "България няма деца за убиване": Протест след смъртта на 12-годишната Сияна
"Аз не съм сигурен дали този отпадък има връзка с протестите, които имаше в Италия. Понеже казаха, че отпадъците са смесени. Те трябва да отговарят на определени изисквания, за да могат да се изгарят. Не само от гледна точка на намаляване на замърсяването, но и от технологична гледна точка - калорийност и т.н. Ако са били предназначени за депониране, те не са подходящи за изгаряне. Но, ако могат да се изгарят, изискванията са свързани единствено с калорийно съдържание. Така че в случая просто трябва да се проверят какви са тези отпадъци", обясни Рашид.
Още в началото на годината се появиха съмненията за нелегално унищожаване на отпадъци в България. През 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ. Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ" писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.
"Италия е известна с бизнеса си с отпадъците. Интересно са избрали България. Може би са имали някакъв канал, който е било лесно да се стигне до България...Не трябва да говорим, че не трябва италиански отпадъци да идват у нас. Наши отпадъци отиват в Германия, в Австрия. Не е толкова фрапантно това. Въпросът е да отговарят на Закона. Не можем да депопнираме, но имаме цинментови заводи, които имат такива инсталации, които могат да изгарят отпадъци", коментира още Рашид.
Още: България в центъра на международна схема за измами с ДДС, Европрокуратурата я разкри
Още: "Барселонагейт" и незаконен запис: Делото по сигнала на Сарафов срещу Гешев е прекратено
Actualno.com припомня, че до края на годината България трябва да докладва съгласно Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци какви отпадъци и откъде са внасяни в страната през 2018 г. Още за това може да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
"Ние изнасяме, а колко внасяме нямам информация, МОСВ трябва да каже. Всъщност проблемът е основно в документите - по тях композицията е трябвало да съдържа един вид отпадъци, а реално не е.", заяви той. Контролните органи, които отговарят за внасяните и изнасяните боклуци в страната са МОСВ и Митниците, добави Рашид.