Днес, 31 януари, в Специализирания наказателен съд ще се проведе заседание по делото за "Царските конюшни", предаде БГНЕС.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Процесът е срещу областния управител на Софийска област Веселин Пенев и лицензирания оценител на държавните имоти Юлия Цекова, майка на кмета на Божурище Георги Димитров. Веселин Пенев отговаря за две престъпления. Първото е за умишлена безстопанственост – за това, че като длъжностно лице, в условията на продължавано престъпления (с две деяния) не положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество (престъпление по чл. 219, ал. 3 от НК). А именно, за бюджетни средства на Софийска област и на Българската държава в размер на общо 118 439,20 лева, както и за държавен имот, в резултат на което са настъпили значителни вреди.
Второто обвинение на Пенев е за това, че като длъжностно лице съзнателно сключил три неизгодни сделки от името и за сметка на Българската държава. Чрез транслация на притежаваната от държавата част от собствеността на Царските конюшни в полза на „Евротрансбилд“ ЕООД, а не чрез обособяване на реален дял със статут на частна държавна собственост, продал държавната част от недвижимите имоти по занижени цени – за сумата от общо 658 870 лв. без ДДС, при обща пазарна стойност към същата дата в размер на 10 989 000. От действията му са произлезли вреди за Българската държава в размер на 10 330 130 лв.
Юлия Цекова е обвинена, че в качеството си на лицензиран оценител, дала неверни оценки и заключения за определяне пазарната стойност на три недвижими имота в центъра на София – частна държавна собственост, възложени й от областния управител на област София. От това произтекла щета за Българската държава в размер на 10 330 130 лв.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Също днес, Специализираният наказателен съд гледа делото срещу бившия кмет на град Септември Марин Рачев, който е обвинен в умишлена безстопанственост, като с това е нанесена щета на бюджета в размер на 226 хиляди лева. В края на декември миналата година Пловдивския апелативен съд потвърди присъдата на магистратите от Пазарджик за две години условна присъда с изпитателен срок от 4 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Пловдивските магистрати признаха Марин Рачев за виновен за укриване на ДДС в периода 2005-2007 година за близо 119 хиляди лева. Според тях Рачев е потвърдил и невярна информация в данъчната си декларация, като по този начин е избегнал плащането на част от данъчните си задължения, става ясно от мотивите на Апелативния съд. Срещу Рачев бе повдигнато и обвинение през септември от Специализираната прокуратура за умишлена безстопанственост в размер на над 226 хиляди лева, колкото са причинените щети на община Септември.
Заедно с градоначалника са обвинени и трима общински служители – бившия зам.-кмет Явор Митев, специалиста в „Инвеститорски контрол” към отдел „Строителство” при дирекция „Архитектура и териториално устройство” Станой Милов и директора на Дирекция “Транспорт и околна среда“ Ангел Бончев.