26 дела за корупция на първа инстанция срещу лица, заемащи високи държавни постове, както и срещу магистрати, е образувал Софийски градски съд (СГС) за периода от януари 2015 г. до октомври 2017 г.
Още: Внимание: Фалшиви сайтове предлагат винетки на по-високи цени
Още: Младеж със 150 км/ч се вряза в баничарница и аптека в Пазарджишко село
Това сочи справка на отдел „Статистика“ в СГС в отговор на журналистически запитвания за броя на първоинстанционните дела, които са подсъдни на Софийски градски съд, до 5 ноември 2017 г. След тази дата съгласно измененията в НПК ще бъдат разглеждани от Специализирания наказателен съд.
Така, ако изменението на подсъдността за тези лица беше факт, от началото на 2015 г. само 26 дела биха били внесени от прокуратурата в Специализирания наказателен съд.
За сравнение за същия близо 3-годишен период в СГС са образувани 1541 дела въз основа на внесен от прокуратурата обвинителен акт, като натоварването в Наказателно отделение на СГС не се изчерпва само с този брой дела. То се определя от постъпленията и на други първоинстанционни дела – екзекватури, финансови санкции, екстрадиции, европейски заповеди за арест, по които е предвидена специална компетентност на СГС, както и на въззивни наказателни дела, чиито общ брой за същия период е над 8300 дела.
Още: Шансовете намаляват все повече: Повече от месец продължава търсенето на Ники от Конаре
От СГС уточняват, че към настоящия момент голяма част от тези 26 вече са започнали и ще бъдат довършени в Софийски градски съд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сарафов се опитва да осигури комфорт на прокуратурата срещу публичността
Още: Скрити във вратите: Хванаха близо 20 хиляди кутии контрабандни цигари
Actualno.com припомня, че темата за борбата с корупцията е основна за настоящия политически сезон. На масата чакат два законопроекта за антикорупционен закон - на управляващи и опозиция.
Основаната разделителна линия между тях се отнася до това дали да се създава нов специализиран антикорупционен орган и кой да го назначава. Според ГЕРБ такива правомощия трябва да има Народното събрание. БСП настоява с това да се заеме президентската институция.