Трябва да има промяна на законодателството - защо трябва повторно да се изслушват свидетели на смъртоносни катастрофи в съдебна зала, след като вече веднъж са дали показания пред съответните органи? Този въпрос поставиха от сдружение "Ангели на пътя" - сдружението съществува заради множеството смъртни случаи и най-вече на деца по българските пътища.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Друг проблем, според сдружението - нерядко свидетели на катастрофи се призовават да се явят пред съда по нередовен и дори нелогичен начин. Именно заради това от сдружението заявиха пред БНТ, че са готови вече най-малко да се карат с правосъдната ни система.
Основен фокус на "Ангели на пътя" - пияни, дрогирани и безотговорни шофьори, които карат без грам съвест как трябва да се държат на пътя. "Такива шофьори са на свобода, с години протакани дела - много лесно можем да вземем законодателството в наши ръце", предупредиха от "Ангели на пътя". Представителката на сдружението Петя Иванова каза същото и вчера, 21 октомври.
Още: Само за седмица: Хванати над 350 пияни и дрогирани шофьори (ВИДЕО)
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Силните думи дойдоха след като вчера, 21 октомври, Софийският градски съд (СГС) изслуша свидетели по делото за катастрофата на пешеходна пътека на улица "Гурко" в София, при която загина 15-годишният Филип Арсов. Подсъдим по делото е Петър Тодоров - според обвинението, той е карал с над 90 км/ч., не е спазил ограничението за движение "пешеходна пътека" и е бил пиян - над 2 промила алкохол в кръвта. От 11 свидетели, които съдът трябваше да чуе, се явиха само двама - Илиян Илиев и Радина Галибардова. Петима от неявилите се ще бъдат принудително доведени за изслушване на 19 ноември. На двама са наложени глоби - по 200 лв.: Пиян шофьор прегази 15-годишно момче на пешеходна пътека в София
Какво прави МВР?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
В сравнение с предходни години, броят на убитите деца на пътя намалява. Но да не забравяме - ранените са не по-малко тежки случаи. Това каза комисар Мария Ботева от "Пътна полиция".
Същевременно Ботева увери, че МВР вече установява далеч повече нарушители на пътя, налага и далеч повече глоби. Тя добави и какво иска МВР като промяна в законодателството ни - при отказ да дадеш проба за алкохол на място на катастрофа, това да се счита за престъпление. МВР обаче искало това да става при втори случай, а според Ботев "Ангели на пътя" искат да е още при първи случай. Сега ако откажеш проба, можеш да бъдеш глобен 2000 лв.
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
Ботева каза и, че на МВР "нищо не пречи" да осъществява повече контрол на места, където е известно, че се правят гонки - само че участници се предупреждавали взаимно. А на въпрос защо няма камери на места като бул. "България", комисарят отговори, че зависи от собственика на пътя и било "сложен процес", но се работело. Специално за булеварда, Ботева каза, че е имало случай на развити 159 км/ч.
"Когато опре до това да вземат нещо лично негово, българинът е много ревнив. Тази мярка е доста силна" - така комисар Ботева видя ефекта от отнемане на автомобили от прегрешили шофьори, както и отнемане на шофьорски книжки. И отново нюанс - рецидивисти, които това не ги спира, било важно да бъдат "установявани". Как - роднини и приятели да подават сигнали.
"Колкото повече четем, знаем, учим, толкова по-подготвени бихме били, когато излезем на пътя", каза още Ботева, говорейки по темата, че се увеличават случаите на хора без шофьорски книжки, които обаче карат.
За 9 месеца: 338 са загинали при катастрофи, близо 25 000 са отнетите книжки