Върховният административен съд ще вземе решение по уволнението на Камен Ситнилски след съвещание в срок - той е едномесечен и е препоръчителен.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
ВАС да реши спора по същество. Това поиска защитата на Камен Ситнилски от петчления състав на ВАС, който гледа делото за уволнението му като член на Висшият съдебен съвет, предаде БГНЕС.
Делото стигна до решаване от петчленен състав на ВАС по протест на прокуратурата срещу решение на тричленен състав на ВАС от 30 май, с което бе обявено за нищожно решението на ВСС, с което Камен Ситнилски беше дисциплинарно освободен. ВАС реши и да се върне административната преписка на ВСС за продължаване и приключване на производството по дисциплинарно дело. Решението на тричленния състав беше подписано с особеното мнение на съдията-докладчик Наталия Марчева.
Защитата на Ситнилски каза днес, че решението на по-долната инстанция, с което бе обявено за нищожно решението на ВСС, е логично, правилно и законосъобразно. Адвокатът поиска от върховните съдии да решат спора по същество. Според него не е необходимо преписката да се изпраща отново на членовете на ВСС. Защитата изтъкна, че липсват срокове за решаване и не вижда проблем, ако това се случи в близко бъдеще.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Заседанието бе ръководено от зам.-председателя на ВАС Боян Магдалинчев. Пред върховните магистрати двама представители на прокуратурата говориха за това, че налагането на дисциплинарното наказание не води до прекратяване на мандата, а е предпоставка за това прекратяване в последяващо административно производство. Там се говори за трудово и мандатно правоотношение и различен режим за прекратяването им.
Защитата на Ситнилски каза, че тази теза е плод на субективно тълкуване. Според него тя е ексцентрична и не почива на закона. Той заяви, че това е маневра, за да се излезе от неловкото положение, в което ВСС изпадна. "Не сме предполагали, че едно и едно няма да е две", каза защитата. Самият Камен Ситнилски също бе на заседанието днес.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Скандалът със Ситнилски избухна именно заради избора му във ВСС от прокурорската квота през есента на 2012 г. Година по-късно, в края на юни 2013 г., в медиите изтекоха СРС-та от навечерието на този вот. Внушението бе еднозначно - зад кулисите са текли договорки тогавашният зам. главен прокурор Камен Ситнилски и обвинителят от Пловдив Румен Боев непременно да влязат в съвета, който кадрува магистратите. Записите изобличаваха като основни "заговорници" окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев и апелативния обвинител на Бургас Емил Христов. След изслушване на всички замесени в скандала от етичната комисия на ВСС на 25 юли 2013 г. шефът Ясен Тодоров и съдиите Галя Георгиева, Димитър Узунов, Каролина Неделчева и Даниела Костова внесоха предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Ситнилски. Мотивът им бе, че станалите публично достояние разговори са създали "основателно възприятие" в обществото за задкулисие, натиск и непочтени договорки.
По предложение на дисциплинарния състав на 26 септември 2013 г. ВСС отстрани Ситнилски за 6 месеца с мотива, че докато е на поста, можел да повлияе на изхода от дисциплинарното дело. Срещу Румен Боев мерки не бяха взети. Самият Камен Ситнилски отрече да е натискал когото и да било, призова прокурорите да защитят своя избор, но не получи подкрепа. В края на 2013 г. той подаде жалба в Европейския съд в Страсбург за нарушена презумпция за невиновност.