Български гранични полицаи са искали 1400 евро от групи от 15 души, за да ги пропуснат да влязат от Турция. Уговорките се правели чрез sms съобщения с трафикантите. МВР не разследва тези случаи, защото няма достатъчно ресурси.
Присъствието на служители от "Фронтекс" действа донякъде дисциплиниращо на полицаите, но каналът само се пренасочва от Елхово към Малко Търново и обратно. Това е есенцията на статията "През браздата", публикувана от американското онлайн издание theintercept.com. Авторът й Зак Кембъл разказва подробно как е посетил България и е разговарял с бежанци, трафиканти и зам.-министър на вътрешните работи, пише "Сега".
Каналджиите Амин Асиф и Абдула от Афганистан от години се занимават с прекарване на чужденци през българо-турската граница. "Седалището" им е в Одрин. Двамата показват sms-и, че за 15 души цената е 1400 евро. Трафикантите твърдят, че си кореспондират с български гранични полицаи. След постигане на договорка, получавали час и GPS кординати. Освен мястото, където ще бъдат посрещнати чужденците, се съобщава и кога ще бъдат изключени камерите за наблюдение на граничната бразда и ще се отворят "вратите" в оградата. Такива врати има само на старата 30-километрова ограда, която беше построена от военните. След това идвала полицията, отваряла вратата и казвала "Хайде".
Авторът Зак Кембъл е разговарял и със зам.-министъра на вътрешните работи Филип Гунев. Според публикацията Гунев е заявил, че може да се предположи, че между 10 и 20% от граничните полицаи участват в трафика, но МВР имало ограничено време и ресурси, за да се справи с проблема. "Когато имаш 2000 полицаи, а едно разследване на двама или трима служители ще отнеме 3, 4, 5 месеца, то можете да си представите усилията, които ще трябва да положим, за да стигнем до всички 10 до 20 на сто", обяснил той. Theintercept.com цитира и друго изказване на Гунев: "Интегриранитe системи за наблюдение оказват антикорупционен ефект, тъй като записват офицерите по 24 часа."
Пред "Сега" Гунев потвърди, че е говорил с този журналист, но категорично отрече да е казвал подобно нещо. Той обясни, че дал пример с КАТ и казал, че когато в една служба има масова корупция, само разследванията не помагат, а трябва да се правят и структурни реформи.
Пред изданието преводачът от арабски, работил за граничната полиция - Мажд Алгафари, също разказва за схема как от българска страна се изпращат координати кога мигрантите могат да минат през границата.