Месец октомври, освен с Хелоуин е известен с това, че е обявен за месец на киберсигурността. Европейският потребителски център в България обръща внимание на топ 3 от онлайн измамите, за които периодично получава въпроси от потребители.
Още: ВСС заседава извънредно за избора на нов главен прокурор
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Директорът на центъра Соня Спасова каза по БНР, че една от най-честите измами е свързана с купуването на стар автомобил. Там измамите са в размер на хиляди евро:
Още: Нови измами обещават "печалби" от името на БЕХ (СНИМКА)
"Една част от измамите са свързани с покупката на коли втора употреба. Всъщност в последствие се оказва, че тези коли изобщо не стигат до потребителите. Обикновено хората харесват даден автомобил в сайт за обяви или дори на съответната страница на фирмата, откъдето трябва да си купят тази кола. Започват да водят преговори с продавача, получават проформа фактура и един договор, който обикновено е на името на физическо лице, не на фирма, но зарадвани и забързани от това, че офертата е супер изгодна, много хора не обръщат внимание на тази ситуация – превеждат парите с банков трансфер и в последствие продавачът изчезва".
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Подписваме електронно документи за услуги и абонаменти: За какво да внимаваме
Уж по-евтино, но получавате друго
Други измами са свързани с по-малки стойности, отбеляза Спасова и даде пример с дрехи, маратонки, скутери, велосипеди, които се поръчват, а в последствие купувачът получава пръстенче или очила.
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Третата измама е ориентирана към младежите, които играят онлайн игри, добави тя и уточни:
"Предоставят им кодове, които получават на телефоните си. Обикновено се оказва, че тези кодове са свързани с онлайн абонаменти или с различни покупки в онлайн пространството. Това води до натрупване на сметка или на телефона, или на кредитна карта".
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Как да върнем скъпа стока, закупена от презентация
Соня Спасова призова хората да бъдат внимателни и даде съвети как да се предпазим от измамите. По думите й при онлайн пазаруване е изключително важно да се провери търговецът. От Европейския потребителски център съветват да не се предоставят на продавача лични данни, извън необходимите за поръчката - име, адрес и телефон. Не трябва да се кликва върху линкове от непознати мейли, добавят още оттам. Антивирусният софруер също може да помогне в защитата на потребителите.
Още: 1800 арестувани за пране на пари от онлайн измами