Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съмнения и коментари: За да си нотариус, решаваща е фамилията

09 октомври 2024, 12:00 часа • 4576 прочитания

След обявяването на допуснатите кандидати за нови нотариуси се появиха съмнения в прозрачността на конкурса по избора им.

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

Припомняме, че в началото на октомври от общо 524 кандидати за места за нови нотариуси само 72 бяха допуснати до втория етап (устния изпит) в конкурса на Министерството на правосъдието. Така броят на кандидатите още след първата фаза почти се изравни с този на свободните места - 52, припомня правния портал lex.bg. Резултатите от изпитите бяха публикувани от правосъдното ведомство, а всички оценки са видими ТУК.

Всъщност в началния първи етап на конкурса се явяват 419 души, става ясно от данните по-горе. Резултатите показват, че успешно са го издържали едва 17% от кандидатите. Условието за допускане до втората фаза на конкурса е оценка не по-малко от "Добър 4". От своя страна Министерството на правосъдието насрочи устния изпит за 17 и 18 октомври 2024 г.

Още: Промени в Закона за наследството: Как завещанията ще станат по-сигурни

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Каква е схемата?

Моментално се появиха коментари, че сред 72-те имена на кандидати, допуснати до финалната фаза, има такива, които съвсем не са случайни - или поне това става ясно от публични данни и сведения, споделени от потребители във форума на правния портал lex.bg и в групата "Конкурс за нотариуси 2024 - законосъобразно, обективно и честно провеждане".

В тези канали, но и в някои сайтове със съмнително съдържание, се появи информация, че конкурсът за нотариуси вече е спечелен от деца на действащите нотариуси, на магистрати от ВАС и други съдилища. Видно от публикуваните резултати от изпитите, имената съвпадат с част от биографиите, споделени в публичното пространство.

Всъщност съмненията за прозрачността и честността на конкурсите от години противопоставят гилдията и поляризират общественото мнение относно независимостта на съдебната система. Оказва се, че на конкурса от август тази година са се появили имената на цели "нотариални фамилии", които заемат овакантени постове буквално по наследство.

Още: Гонят много пари: Наплив от кандидати за нотариуси

Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт

Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата

"Разбира се, вероятно е съвпадение, че от 419 души явили се на конкурса, представилите се с отлични резултати на писмения изпит са около 54 души, които макар и без никакъв или кратък юридически стаж, са успели да решат казуса с оценки над 5, за разлика от колегите им 350 юристи, които не са от "фамилиите" и макар да са със дългогодишен стаж и опит във различни сфери на правото, са получили оценки от 2.20 до 3.20", гласи един от коментарите в тези информационни канали.

Снимка: iStock

Кои са "спечелилите"?

Твърденията от публични източници сочат следните взаимовръзки, които не са потвърдени:

  • С най-висок успех и отлична оценка 5.80 на писмения изпит се е представила Десислава Чернева.
  • Кандидат-нотариус Орлин Танев е също отличник с оценка 5.60
  • Огнян Липчев е друг кандидат-нотариус, представил се много добре на изпита с оценка 5.00.

Споменати са още имената на Силвия Дахтерова (5.20), Петър Обретенов (5.00), Светослав Микушински (5.20), Стела Катранджиева (5.40), Борислав Монов (5.00), Митко Басаров (5.40), Мартин и Петър Благоеви (с по 5.20 всеки) - за всички тях се говори като за дъщери и синове на родители, които са действащи нотариуси или съдии, но без да се дават доказателства за това - най-малкото имената на кандидатите в списъка вече са само две, а не три, каквато практика е имало преди и не може да се види има ли съвпадение по бащино име с действащи/бивши съдии и нотариуси. Останалите взели конкурсния изпит са помощник-нотариуси, които вече работят в системата: Цондю Цондев, Костадинка Кръстева, Радостина Полихнова, Николай Писаров и други, като списъкът не е изчерпателен.

Иначе свободните места са нотариуси са общо 52 и са разпределени по следния начин – четири са в София, по две са в Ардино, Асеновград, Добрич, Ивайловград, Казанлък, Карлово, Момчилград, Омуртаг, Разград и Ямбол и по едно в Айтос, Берковица, Бяла, Бяла Слатина, Велики Преслав. Велинград, Видин, Гълъбово, Девин, Димитровград, Златоград, Карнобат, Котел, Крумовград, Кула, Монтана, Никопол, Павликени, Панагюрище, Радомир, Русе, Силистра, Сливен, Сливница, Трън, Тутракан, Царево и Шумен.

От Actualno.com изпратихме запитвания до правосъдното ведомство и до антикорупционната комисия относно това дали има наличие на незаконни практики при избора на нови нотариуси.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес