Заради пропуски в обвинителния акт, Апелативният специализиран наказателен съд върна окончателно делото "Белене" на прокуратурата, съобщава в. "Сега".
Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец
Още: "Добре, че децата са във ваканция": Кола се преобърна между две училища в София (СНИМКИ)
Решението всъщност е потвърждение на решение на първа инстанция. Специализираната прокуратура го обжалва, но и на втора инстанция специализираното правосъдие не се съгласи, че обвинителният акт е годен да бъде гледан в съдебна зала. Интересното обаче е, че Специализираната прокуратура не обжалва акта, защото го счита за изряден, а защото настоява Софийската градска прокуратура (СГП) да го оправи - първоначално тя внесе обвинението.
Апелативните спецсъдии Георги Ушев (докладчик), Стоян Тонев и Николай Димитров също смятат, че обвинителният акт не отговаря на законовите изисквания и "не покрива минималния задължителен стандарт на описание на престъпленията, в които са обвинени подсъдимите и тяхното участие в тези престъпления". Те обаче са категорични, че делото трябва да се върне на спецобвинението, а не на градската прокуратура.
Обвинителният акт срещу бившите министри Румен Овчаров и Петър Димитров, както и бившите шефове на НЕК Мардик Папазян и Любомир Велков (двамата бяха посочени за основни виновници България да плати 620 млн. евро на Русия заради проекта от Теменужка Петкова, енергиен министър във второто и третото правителство на Бойко Борисов), написан от Боряна Бецова от Софийската градска прокуратура, беше внесен в спецсъда през февруари. Тогава се разбра, че бившият енергиен министър Делян Добрев не влиза в обвинението. Прокуратурата обясни, че той няма обвинение, срещу него са отделени материали, но за тях нищо повече не се чу.
Още: Няма да бъде съдена: Майката, убила децата си във Вакарел, не е разбирала какво прави
От определенията на двете специнстанции, с които прокуратурата се връща на поправителен, се вижда, че магистратите недоумяват и как така делото хем е внесено за разглеждане в съда, хем продължава да се води разследване срещу Велков, Папазян и Делян Добрев. "Констатирането на висящи обвинения за неизгодна сделка по отношение на обвиняемите Велков и Папазян, както и на такова за безстопанственост за друго лице, което въобще не е било включено в обвинителния акт, също е съществено процесуално нарушение, отстранимо единствено в досъдебната фаза на процеса", обяснява спецапелативният съд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В апартамент в Перник: Арест за жена, поставяла незаконно ботулинов токсин
Още: Екшън в българско село: Мъж стреля с пушка по свой враг
Обвиненията
През 2016 г. прокуратурата обяви, че е привлякла като обвиняеми за безстопанственост около проекта "АЕЦ Белене" трима бивши министри - Делян Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров, както и двамата бивши изпълнителни директори на НЕК. Обвинението изчисляваше щетите за над половин милиард лева.
За Овчаров и Димитров прокуратурата твърди, че последователно като министри на икономиката и енергетиката през 2006 - 2007 г. не са упражнили достатъчен контрол върху работата на Велков и Папазян, на които било възложено управлението и разпореждането на обществено имущество, при сключване на споразумение и на рамков договор и от това са последвали значителни щети за НЕК.
Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор
Още: Бащата на мъжа, нападнал метеоролози на връх Мургаш, започва гладна стачка
Спецсъдът обаче констатира, че в обвинителния акт няма каквото и да било описание на конкретни действия на Овчаров, чрез които прокуратурата приема, той да е осъществил безстопанственост. "Тази непълнота в обстоятелствената част на обвинителния акт не се преодолява от твърденията на прокурора, чрез които описва различните етапи, през които е преминал проектът АЕЦ "Белене" от началото на 70-те години на ХХ век до 28 март 2012 г., тъй като в хронологията на посочените там събития отново липсва посочване на конкретна роля на Овчаров в тях", обясни съдът. Такъв пропуск има и при обвинението на Димитров. За Велков и Папазян също липсват конкретни факти.