Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдебни заседания по делата на Иванчева и Москов

31 октомври 2018, 06:15 часа • 1510 прочитания

Специализираният наказателен съд ще проведе днес, 31 октомври, заседание по делото срещу бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева, заместника ѝ Биляна Петрова и също бившия кмет на "Младост" Петко Дюлгеров за подкуп, предаде БГНЕС.

Иванчева, Петрова и Дюлгеров бяха задържани при акция на 17 април. Причина за нея беше разследване за подкуп от 70 000 евро, даден на Иванчева от строителния предприемач Александър Ваклин.

На последното заседание по делото от преди седмица временно изпълняващият длъжността кмет на район „Младост” Румен Русев се отрече от показанията, които е дал в досъдебното производство срещу Иванчева. В зала Русев каза, че всички преписки са отивали при Иванчева с малки изключения, където се е бавела тяхната обработка. Той каза още, че не е присъствал на разговор между Иванчева и инвеститор, в който тя да поиска дар за себе си. Той се отрече и от показанието си, че за да задвижи преписка, Иванчева е изисквала да се направи дарение или да се приложи т.нар. социално корпоративна отговорност. По отношение на сагата с бизнесмена Александър Ваклин, Русев каза, че е трябвало само да изчисли РЗП-то на строежа му и потвърди, че не е присъствал на срещи с него. На излизане от съдебната зала той отказа да отговори на журналистическите въпроси.

На заседанието на 18 октомври Специализираният наказателен съд реши да промени мярката на Иванчева и Петрова от постоянен на домашен арест. До този момент съдът отказваше да наложи по-леката мярка с мотив, че предстои разпит на свидетели, на които може да бъде оказано влияние. Още на следващия ден Специализираната прокуратура съобщи, че ще протестира определението на Спецсъда за изменение на мерките за неотклонение на двете. Затова Иванчева и Петрова останаха в следствения арест, тъй като Апелативният спецсъд има 7-дневен законов срок за произнасяне.

Също днес, Специализираният съд ще заседава днес по делото срещу бившия здравен министър Петър Москов.  Подсъдими в процеса освен Москов са още Адам Персенски, Любомир Димитров, Росен Алексиев, Юлияна Ценкова. Делото тръгна по същество през септември тази година, а в началото на октомври в спецсъда бяха разпитани като свидетели бившите министри в кабинета "Борисов 2" Ивайло Калфин, Румяна Бъчварова, Николай Ненчев и Теменужка Петкова, която е енергиен министър и в кабинета "Борисов 3".

На бившия здравен министър Петър Москов му бе повдигнато обвинение заради приетите като дарение през 2015 г. от Министерството на здравеопазването на Турция 100 хил. дози ваксина за деца "Пентаксим – 0.5 мл." и 100 хил. дози ваксина "Еувакс БЮ, които не са разрешени за употреба на територията на България. Според прокуратурата от действията на Москов тогава са настъпили вреди за българското здравно министерство в размер на 325 233,87 лв., но и неимуществени вреди, изразяващи се в недоверие на гражданите в дейността му.

Срещу Петър Москов е повдигнато и второ обвинение заради това, че на 27 ноември 2015 г., отново в качеството му на здравен министър, умишлено е улеснил сключване на неизгодна сделка с „Бул Био НЦЗПБ“ ЕООД за дарение на 5 000 000 дози ваксини "БЦЖ"на Турция.

Третото обвинение засяга периода 20 юни 2016 г. – 1 юли 2016 г., за който прокуратурата твърди, че като министър на здравеопазването и принципал на „Бул Био НЦЗПБ“ ЕООД, Петър Москов не е упражнил достатъчно контрол върху работа на лица и от това са произтекли значителни щети в размер на 110 003, 46 лв. Според прокуратурата в резултат на престъпното бездействие на Москов е допуснато в база на „Бул Био“ в кв. Суходол да бъде произведена и съхранявана ваксина "ТетадифЮ, без Изпълнителната агенция по лекарствата да е била уведомена и без да е дала разрешение за нейното производство.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес