Огромна част от промените в Конституцията са противоконституционни и са вредни за обществото. Промените в Основния закон няма да доведат по-добро развитие на съдебната система, няма да доведат до по-добро качество и няма да доведат до повече справедливост за гражданите. Това заяви пред БНТ Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!
Каква се оказа съдебната реформа: Прокурорската позиция
Каква е съдебната реформа, която се прокламира в момента? Съдебната реформа се използва за едно смокиново листо, за да се правят безобразия в държавата. Какво ще правим, ако съдебната реформа приключи, запита Николов.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Той обясни, че в една правова държава всички трябва да имат доверие на съдилищата. Конституционният съд трябва да гарантира, че приетото законодателство е законосъобразно, посочи Николов. Нито дума по същество за следния парадокс с работата на прокуратурата, който беше частично премахнат със съдебната реформа: Законно е – когато прокуратурата е по-силна от съда (I част)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
ОЩЕ: Решено: Съдът ще може да контролира работата на прокуратурата в някои случаи
Маските на промените в Конституцията паднаха
По думите му трябва да се подобри работата по конкретните дела – да се подобри наказателния процес, наказателното материално право, за да може служителите, които работят в правоохранителния сектор да работят по-ефикасно и по-добре. Промените в Конституцията поставят под угроза автономността на прокуратурата, продължи да критикува Владимир Николов.
Той добави още, че Асоциацията на прокурорите са били заблудени, а сега маските са паднали с крайни тези, че прокуратурата трябва да бъде поставен под политически контрол. Проблемите са налице и пътят трябва да е друг. Системата на прокуратурата трябва да бъде защитавана и да се направят фини настройки, за да може да работи още по-добре, призова Владимир Николов.
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
„Прокуратурата се развива, оздравява, има оздравителни сили и ще се види, че това е възходящо“, подчерта още той.
Още: ИТН: Христо Иванов е родител 1 и 2 на Конституцията и се роди "То" (ВИДЕО)