СНЦОП „Обединение на свободните адвокати“ се обърна с Отворено писмо към Председателстващия ВСС и ПК на ВСС, обезпокоени от начина, по който се нарушава конституционно установената презумпция за невиновност на българските граждани при наложилата се в последните години практика на медийно оповестяване на доказателства от досъдебни производства от страна на наблюдаващи прокурори и при изявления на Главния прокурор.
В писмото се обръща внимание на факта, че към настоящия момент Директива (ЕС) 2016/343 на Европейския парламент и на Съвета от 09.03.2016 г. все още не е транспонирана. Същата е описана като „Релевантен акт от европейското законодателство” в Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на НПК, обнародван в бр. 7/2019 г. на ДВ, с оглед задължението на държавите членки да се позовават на съответните директиви при приемането на транспониращите ги мерки.
В писмото се казва "Нито една законодателна промяна, извършена с това изменение на НПК, обаче, не може да бъде отнесена към Директивата - транспонираща частично или изцяло описаните по-горе аспекти на презумпцията за невиновност. А описаните разпоредби на Директивата имат директен ефект."
В писмото се задава конкретен въпрос, на което адвокатите от "ОСА" очакват отговор от ПК на ВСС: „Какви са пределите на правомощието на Прокуратурата на Република България по чл. 198 НПК да разрешава разгласяването на материали от разследването, в контекста на основния принцип в наказателното производство, уреден в чл. 16 НПК, съгласно който обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда, както и с оглед разширения обхват на презумпцията за невиновност, уреден в Директива (ЕС) 2016/343 на Европейския парламент и на Съвета от 09.03.2016 г. относно укрепването на някои аспекти на презумпцията за невиновност и на правото на лицата да присъстват на съдебния процес в наказателното производство?”