Прословутата съдебна реформа не бива да се свежда само до разговори за поредни промени в глава „Съдебната власт“ на Конституцията. Тя включва осъвременяване на съдебната карта, но така че да подобри правосъдието и условията за защита на правата на гражданите. Това каза служебният министър на правосъдието проф. д-р Янаки Стоилов по време на дискусия на тема „Достъпно и ефективно правосъдие чрез изработване на нова съдебна карта“, организирана от Министерството на правосъдието.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
„Изработването на нова съдебна карта засяга не само магистратите, а така също гражданите и местните власи. Поредицата от срещи, които проведох с почти всички професионални организации в правната сфера преди няколко дни, категорично потвърди този факт. Темата е важна и чувствителна. По думите му е необходима задълбочена професионална и обществена и дискусия, която е трябвало да започне още при определяне на критериите за изработване на нова съдебна карта. „Правосъдието е важно, за да се остави само на магистратите, а още по-малко да се остави само на управляващите съдебната власт. Определянето на структурата на съдилищата и териториалния обхват на районните съдилища рефлектира върху упражняването на други юридически професии – адвокати, нотариуси, съдебни изпълнителни, и най-масово върху гражданите“, посочи още правосъдният министър, цитиран от бТВ.
Стоилов поясни, че начинът, по който са възлагани и изпълнявани решенията по проектите от ОП „Добро управление“, не е най-добрият пример за добро управление. „Решението за стартиране на проект за създаване на единна информационна система на съдилищата и на съдебна карта е взето още от предишния състав на Висшия съдебен съвет в изпълнение на проект по Оперативна програма „Добро управление“. Не се притеснявам да констатирам, че начинът, по който са възлагани и изпълнявани много от проектите по тази програма, не е най-добър пример за добро управление. На каквото и да е търговско дружество, трябва да се разчита да проектира една държавна дейност. Такова „аутсорсване“ на правомощия на държавното управление е една от причините за спадане на капацитета и отговорността на държавата през последните години не само в областта, в която работим“, допълни той.
Той уточни, че не пренебрегва свършената до момента работа, но смятам, че тя е само предпоставка за приемане на решения от ВСС, Министерството на правосъдието, правителство, парламент.
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
По-рано днес пред БНР Даниела Марчева, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет каза по темата: "Моделът за реформа на съдебната карта ще бъде тест за партиите, които говорят за съдебна реформа". Тя коментира темата дискусията, организирана от Министерството на правосъдието, заради възникналото напрежение около проекта и противоречивите оценки както от местни общности, така и от средите на магистратите. Вероятно поради дълбочината и амбициите да реши множество вътрешни за системата проблеми около темата за реформа на съдебната карта се създават смут и негативизъм, смята Даниела Марчева. Според нея през последните години се говори много за реформа на съдебната карта, но когато е дошъл моментът за истинска промяна, това се е оказало „проблемно за определени кръгове“. Доколкото моделът изисква законодателни промени, това ще бъде тест за всички партии, които говорят за съдебна реформа, подчерта Даниела Марчева. Марчева опроверга тезата, че предстои закриване на съдилища и ще бъде нарушен достъпът до правосъдие. „Не се закриват съдилища, а се оптимизират структурата и дейността им. Териториалното отделение означава, че съдебната институция ще продължава да съществува в това населено място, но няма да има председател. Ще има по-малък годишен бюджет, а всички съдебни услуги ще продължават да се предоставят на гражданите по начина, по който и досега е правено. Единствената промяна, която ще усетят гражданите – това е по-високото качество на правораздаването.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
При нотариусите и съдебните изпълнители също няма да има ефект от създаването на териториални отделения, допълни тя. Относно „миграцията“ на дела, които сега се разглеждат от районните съдилища, към по-горна инстанция, Даниела Марчева посочи, че има окръжни съдилища, които са относително ниско натоварени и „поради тази причина се предлага да се реши това уравнение.“
Още: БСП е против закриването на районните съдилища, партията се включва в протестите
Кьовеши пред Стоилов: Въпросът за специализираното правосъдие е дискусионен
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт