Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сотир Цацаров: Има 3 версии. Ще проверяваме и държавни служители

26 август 2018, 16:33 часа • 5554 прочитания

От утре по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров Националната следствена служба поема разследването на инцидента при Своге, при който загинаха 16 души, а 21 бяха ранени. Това се налага заради натовареността и капацитета през август на Областната дирекция и прокуратура в София, която е поела първоначалното разследване. 

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

На брифинга след извънредната среща при премиера стана ясно, че разследването върви в три основни направления:

1. Първото е свързано с водача:

Той е контактен и в момента се извършва съдебно - медицинска експертиза какви са обстоятелствата по време на инцидента. До края на деня разследващите ще преценят дали да му повдигнат обвинение, защото експертиза е установила, че в момента на инцидента той е шофирал с 53 км/ч, при разрешени 40км/ч.

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

Утре Националната следствена служба ще провери имало ли е отклоняващи вниманието на шофьора фактори по време на инцидента.

Григор Григоров - който е съсобственик в транспортната фирма "Мобилус 5" и е шофирал в момента на инцидента, притежава всички възможни разрешителни. Има шофьорска книжка от 1977 г. До момента има 2 предписания и 7 фиша за управление на МПС без колан и за неправилно паркиране. Няма нито едно наказание за управление на автомобил в нетрезво състояние. По време на инцидента също няма намерен алкохол или други упойващи вещества в кръвта.

2. Второто е свързано с фирмата -превозвач:

"Мобилус - 5" ООД е търговско дружество на 2 конкретни физически лица, които и са управлявали автобусите. Притежава общо 6 рейса, с който извършва превози в Божурище. На 5 април ДАИ е извършила цялостна проверка на фирмата и тогава не са открити нарушения. Към момента на инцидента обаче нарушенията на фирмата са две:

Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун

Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)

- Няма подадена информация до АПИ за екскурзията до манастира "Седемте престола". По закон всяко организирано пътуване трябва да бъде обявявано в Агенцията, която на случаен принцип проверява превозвачите.

- Автобусът, с който са били превозвани пътниците, е трябвало да мине втория си технически преглед на 5 август, но това не се е случило. Рейсът е в експлоатация от август 2001 г. и по закон трябва да минава технически преглед 2 пъти годишно. Това не означава непременно, че е бил неизправен, уточни обаче Цацаров.

Третото е свързано със състоянието на пътя:

Според Цацаров, разследването разполага с данни за асфалтовата настилка, които предполагат, че предавателният протокол след издаването на обекта от фирма "Трейс" може би не е отговарял на действителността.

По документи рехабилитация на този участък е била направена през август 2011 г. чрез заем от Световната банка. Участъкът е въведен в експлоатация през декември 2016 г. след като всички експерти от АПИ са подписали издаващите протоколи без забележки, обясни регионалният министър Николай Нанков. 

През 2017 г. в участъка само за 10 месеца са станали 6 ПТП-та, при които има 1 загинал и 6-ма ранени. Областният директор на пътната агенция е изпратил 3 писма до АПИ и сигнал до транспортна комисия за необходимостта от обезопасяване на трасето. Поставено е ограничението от 40 км/ч в района.

Пет пъти са били правени протоколи за нарушена настилка и предписания за начало на рехабилитация, докато отсечката е в гаранция от страна на АПИ, заяви министър Нанков. Фирмата-изпълнител обаче все още не е предприела никакви действия, въпреки че предписанието за приключване на рехабилитацията е била 15 август 2018 г. Последното предписание от АПИ и компетентните органи е с дата 27-ми юли, то не е подписано от фирма "Трейс".

Затова според Цацаров - третата линия на разследване - за начина на изпълнение на ремонта и непоследвалата рехабилитация на конкретния участък, ще засегне проверка на държавни служители и самата фирма-изпълнител на договора, като всички проверявани могат да понесат наказание при установяване на вина.

Пред БНР инж. Николай Михайлов, председател на надзорния съвет на "Трейс груп холд", отрече, че строителството на пътя е основен виновник за катастрофата. Според него през последните години участъкът не е поддържан от "Трейс". Освен това ставало дума за обект втори клас, който не бил предвиден да носи максимално натоварване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес