София загубила 4 млн. лв. от имотна сделка, общински съветници от Демократична България я дадоха на прокуратурата. Първоначално парцелът бил продаден на частна фирма, а след това общинска фирма го купува обратно. Сега прокуратурата трябва да провери сделката, която е одобрена от Столичния общински съвет, съобщава "24 часа".
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Става въпрос за 24 дка на бул. “Сливница” и околовръстния път, които през 2015г. са продадени за 2,15 млн. лв. на компанията “Княжево сървиз”, свързана с “Титан” - един от концесионерите на почистватено на столицата.
Преди това имотът бил на “Столичен автотранспорт”, а сделката е станала на минималната начална цена на търга.
През 2017 г. пък друга общинска фирма - “Чистота-Искър”, закупила същия имот за 6,37 млн. лв. и мести там централата си, описват демократите в сигнала си.
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница
Обратната покупка на имота е одобрена с решение на СОС. Всички присъствали тогава в залата съветници - 47 души от ГЕРБ, БСП, РБ, ВМРО, коалиция “Сердика”, политическа група “Пет” и “Атака”, са гласували “за”. От ДБ подозират, че на част от съветниците била представена непълна и подвеждаща информация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Пишете ни": Прокуратурата с призив към пострадалите от BETL
Още: Обраха дома на президентския секретар Николай Копринков
Докладът с предложение за обратното купуване на имота е внесен от вече бившата общинска съветничка от ГЕРБ Венетка Серафимова, Радослав Абрашев от СДС (тогава в РБ, а сега - в групата на ГЕРБ и СДС), Иван Таков от БСП и колегата му от ВМРО Карлос Контрера.
“За имота, описан в сигнала, е насрочен първи публичен търг при цена 4,2 млн. лв. през 2013 г. след решение на СОС. Купувачи не се явяват и според правилата след всеки неуспешен публичен търг цената се намалява. За 2 г. са проведени 8 търга, на които няма участници. Едва през април2015 г. имотът е продаден на единствения кандидат при цена 2,15 млн. лв. без ДДС”, реагираха с позиция от групата на ГЕРБ в СОС.
Защо не трябва да оставяме общинските дружества без ръководства?
Още: Жена е починала в хижа в Пирин
Още: Откриха кучето на изчезналото момче от село Конаре
През 2016 г. на “Чистота Искър” са възложени допълнителни дейности по сметопочистване и сметоизвозване в част от София и досегашният им имот с площ 9 121 кв. м не бил достатъчен.
Заради това и предложили да купят терена на “Княжево сървиз”, обясняват от ГЕРБ. След 2 оценки на стойността и преговори частната фирма направила отстъпка от първоначалната цена от 6,8 млн. лв. Едва тогава на 28 септември 2017 г. СОС е разрешил “Чистота Искър” да закупи имота за 6,37 млн. лв. без ДДС, като ползва свои средства и банков кредит до 5 млн. лв., отпуснат срещу ипотека на купения парцел. Това според ГЕРБ потвърждава, че цената е била пазарна.
“За сделката са гласували общински съветници от всички политически партии - 47 души, като сред тях са вносителят на сигнала до прокуратурата Иво Божков, както и Трайчо Трайков и Марта Георгиева. Към момента Божков и Георгиева са съветници от ДБ в СОС, а Трайков е кмет на район “Средец”, подчертават от "24 часа".
В последната година “Чистота-Искър” нашумя със скандални нарушения и предишното ѝ ръководство бе дадено на прокурор лично от кмета Йорданка Фандъкова.
Ловува ли Вълка под властови чадър в софийските полета?