Проверка на Сметната палата е установил заобикаляне на закона при сключването на инхаус договорите между Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и "Автомагистрали". Това съобщи в ефира на bTV председателят на Сметната палата Цветан Цветков.
Припомняме, че по-рано днес стана ясно, че три договора, сред които и този с фирмата, която МВР разследва заради пране на пари и аферата с 53 млн. лева за АМ "Хемус", не са били представени от старото ръководство на "Автомагистрали" на Сметната палата.
По думите на Цветков е нарушен принципът на публичност с тези 3 договора. Цветков обясни, че законът е заобиколен, тъй като "Автомагистрали" не са имали капацитет да изпълнят заданието в договора. Причината - "нямат техника и персонал да извършат тези строителни дейности".
Заключението е, че договорът между АПИ и "Автомагистрали" е неправомерно сключен.
"Законът за обществени поръчки е заобиколен при сключването, а "Автомагистрали" няма капацитет да извърши дейностите по строежа на АМ "Хемус". Получава се неефективно харчене на публичния ресурс, което е във вреда на българските данъкоплатци", категоричен е той.
"Нашето категорично становище е, че АПИ не е трябвало да сключва договори с "Автомагистрали" за строежа на АМ "Хемус", а и за всички останали строежи. В договора има несъответствия и е заобиколен Закона за обществените поръчки. Ние проверяваме това, а не дали държавата е ощетена. Отговорността за спазването на договора е на "Автомагистрали". Те трябва да следят за качеството и начина на строежа на АМ "Хемус", обяви председателят на Сметната палата.
"При последния ни одит в Министерството на земеделието също открихме занижен контрол от страна на министъра при сключването на договори. С тези договори отново са нарушени интересите на българските данъкоплатци. Нямам обяснения защо са се сключвали такива договори, защото те противоречат на всякаква икономическа логика", добави той.
По думите му по този начин държавата е казвала, че няма смисъл вече да участва в дадени дружества и са се подписвали договори за ликвидирането им, но периодът на ликвидация е в размер на 21 години. "Няма никаква логика в това", категоричен той.
Още: Бойко Борисов с обяснение за скандала АМ "Хемус" пред Actualno.com