Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 2 г. разследване: 7 души на съд за смъртта на четирима работници при срутването на хотел "Вероника"

10 юли 2017, 11:05 часа • 1289 прочитания

Окръжната прокуратура във Варна внесе във Варненския окръжен съд обвинителен акт срещу седем лица, отговорни за смъртта на работниците Борислав Стефанов, Манол Манолов, Тодор Тодоров и Йосиф Стефанов, участвали в събарянето на хотел „Вероника“ в курорта „Слънчев ден“ край Варна.

Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната

Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско

След продължило 2 години разследване Окръжната прокуратура във Варна е обвинила седемте лица в причиняване на смъртта на повече от едно лице поради немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – престъпление по член 123, ал. 3, предл. 2, във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс.

Строителният надзорник Валентин П. от фирма „Инекс консулт“ ООД бил консултант, изпълняващ строителния надзор и координатор по здравословни и безопасни условия на труд по договор, сключен между „Инекс консулт“ ООД като изпълнител и „Международен панаир Пловдив“ АД като възложител. Предмет на договора между двете дружества бил ремонт, реконструкция, модернизация и основно обновяване на хотелите „Вероника“, „Мираж“ и административна сграда, както и ново строителство на ваканционни имоти в курорта „Слънчев ден“. От същата фирма подсъдима е и експертката по строителен надзор Виолета Д.

Подсъдими са и инспекторът по здраве и безопасност в „Планекс“ ООД и координатор по здравословните и безопасни условия на труд Валентин Т., техническият ръководител на обекта Мехнур М., Пламен Н. от фирма „Бултранспорт груп“ ЕООД, подизпълнител на обекта, който бил координатор по здравословни и безопасни условията на труд и отговорник на обект „Вероника“, управителят на „Дигинг“ ЕООД Георги Г. като фактически подизпълнител на „Бултранспорт груп“ ЕООД и Йовко Р., който бил координатор по здравословните и безопасни условията на труд, наел работниците за разчистване на останките от съборения хотел „Мираж“.

Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК

Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София

Анализът на събраните по делото доказателства сочи, че в нарушение на законовите норми, които съответстват на длъжностите на подсъдимите, и възложените им задължения била дадена положителна оценка за съответствие от подсъдимата Виолета Д. в частта конструкции, плана за безопасност и здраве и плана за управление на строителни отпадъци в инвестиционния проект. Такава оценка дал и подсъдимият Валентин П. за целия инвестиционен проект, без той да съдържа конструктивен и технологичен проект на процесната сграда по част „Конструктивна“ и без такава за част план за безопасност и здраве на строително-монтажните работи за етап „Премахване на конструктивни елементи и замяната им с нови“.

Не били изрично посочени подлежащите на премахване конструктивни елементи на хотела и как това ще се отрази на останалите елементи с носещи функции. Липсвал и проект-схема за временното подпиране на съществуващата конструкция по нива и елементи по време на премахването. Не били посочени технологията, редът и последователността на демонтиране, както и механизацията, която ще се използва.

Всичко това е в причинно-следствена връзка с извършеното хаотично премахване на отделни конструктивни елементи чрез багерно-сапанно дърпане /въжено теглене/ и ръчно подсичане на носещи колони на партера на хотела чрез недопустимо ударно вибрационно разрушаване на бетона с къртачи и газо-кислородно рязане на колонни арматури. Това довело до загуба на устойчивостта на строителната конструкция на хотел „Вероника“ и срутването й върху работниците.

Подсъдимите Валентин Т., Мехнур М., Пламен Н. и Йовко Р. са допуснали на строителната площадка работниците, които не били специално инструктирани и обучени за работните процеси. Те не предотвратили извършването на разрушаване чрез багерно-сапанното дърпане на конструктивните елементи от операторите на строителната техника на „Дигинг“ ЕООД.

Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС

Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти

На 8 април 2015 г. свидетел по делото дочул разговор между двама работници, че подсъдимият Георги Г. и синът му ще вкарват къртачи, за да изкъртят колоните. Той съобщил това на техническия ръководител Мехнур М., който забранил устно използването им. Георги Г. обещал на работниците бонус от 5000 лева за тези, които ръчно влязат с къртачи да срежат колоните на първия етаж на хотел „Вероника“. Самият той се изкачил по склона над хотела, за да гледа работата и да сигнализира, ако сградата започне да пада. Обяснил им, че има опит в събарянето на хотели на Златни пясъци и че ще даде знак с махане на ръка. За срутването на такава сграда Георги Г. заявил, че е необходим поне половин час, през който работниците ще имат възможност да напуснат.

Отишлите в хотела работници започнали да къртят бетона около носещите колони. След като арматурата била оголена, един от тях започнал да я реже. В този момент сградата рухнала и затрупала четиримата работници.

По делото са назначени и изготвени тройна съдебно-техническа и съдебно строително-техническа, фрактодиагностично-металографическа, дефектоскопско-трасологическа, документална, съдебно-почеркова и 4 съдебномедицински експертизи.

Като причина за смъртта на четиримата работници са посочени тежки и несъвместими с живота травми, като смъртта е била неизбежна и настъпила мигновено. Извършени са 5 огледа на мястото на трагедията.

По делото, което е 24 тома, ще бъдат разпитани 43 свидетели и десетки вещи лица. Предстои Варненският окръжен съд да определи дата за разглеждане на делото срещу 7 подсъдими, отговорни за смъртта на четиримата работници.

Ако бъдат признати за виновни, предвиденото в закона наказание за това престъпление, е лишаване от свобода от 3 до 10 години.

Какви са нарушенията?

Actualno.com припомня, че още в края на април 2015 г. станаха ясни заключенията на експертната комисия, която трябваше да установи причините за инцидента.

На първо място става дума за своеволие и пълно неспазване на конструктивния проект. След това - некомпетентност от страна на изпълнителя за риска, който може да се появи при изпълнение на строително-монтажни работи, изрично подчертани в Плана за безопасност. Освен това - допускане на хора, при изпълняване на разрушителните действия от страна на изпълнителя, в противовес с всички изисквания по безопасност на труда. Имало е и работа извън установено работнo време, а тя не е свършена спрямо указаните етапи в проекта. И най-вече - безотговорност и липса на компетентност от страна на ангажираните строителни фирми и Координатора по безопасност и здраве, които, без да уведомят проектантите, са променили етапността на изпълнение на строително-монтажните работи.

Експертите са категорични - саморазрушаването на съществуващата сграда е възможно единствено при загубване на устойчивостта на основни носещи конструктиви, което е осъществимо с изрязване на армировка и бетонното ядро на част от основните носещи конструктивни елементи.

Това е довело до претоварване на останалите носещи конструктивни елементи и пълна загуба на устойчивост. Такава дейност води до моментално разрушаване.

Кои са фирмите?

Хотел "Вероника" е актив на червения бизнесмен Георги Гергов. Хотелът е построен преди 47 години като част от почивния комплекс на ЦК на БКП по тогавашните изисквания. През 2014 г. в конструкцията на “Вероника” се появяват пукнатини и собственикът Георги Гергов решава да събори сградата и след укрепване на старите основи да я вдигне пак.

Инвеститорът "Слънчев ден" АД, където участие има Гергов, който е и председател на дружеството, наема строителната фирма "Планекс холдинг" за строителните работи. Фирмата подизпълнител, наета от варненската "Планекс холдинг", за да извърши срутването, е регистрираната в София "Бултранспорт груп".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес