Председателят на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев и още над 20 души са задържани при акция за разследване на корупционни практики, съобщи националното радио.
Още: Вместо да вземе 16 млн. лв. от държавата, "Евролаб" трябва да плаща - засега
Още: Трамвай дерайлира и се удари в стълб в София (ВИДЕО)
Разследването е започнало по сигнал, получен в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно имущество, преди около четири месеца.
Според източници на БНР, в групата, освен представители на Агенцията за българите в чужбина, имало и посредници, които намирали хора, желаещи да получат българско гражданство, без обаче да имат български корени. Именно заради тези посредници са били обиските в Плевен и Кюстендил, освен тези в София.
Търсели са се хора от Украйна, Молдова и Македония, на които са били издавани неистински документи за българския им произход. Така, без да имат право на това, те са получавали българско гражданство и свободно движение на територията на целия Европейски съюз.
Още: "Колеги, прибирайте се": Директорите, спрели акция срещу контрабандата, били уволнени преди месец
Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
Тарифата била 5000 евро, като според информацията на ден са били издавани по тридесетина такива фалшиви удостоверения. Тепърва ще се изчислява каква е генерираната печалба, както и колко граждани на Украйна, Македония и Молдова неправомерно са получили българско гражданство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скрити в тайник: Хванаха над 34 кг кокаин край Видин
Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните
Засега институциите, ангажирани с акцията, мълчат официално, като все още не е ясно дали днес или направо утре ще има и подробности за престъпната група в Агенцията за българите в чужбина.
Специализираната прокуратура съобщи по-рано днес, че с Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество разследват корупционни практики в Държавната агенция за българите в чужбина.
Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място
Още: „Поиска да почистим собствената си кръв“: Метеоролозите от връх Мургаш разказаха за ужаса
Предприети са процесуално-следствени действия, като на адреси в София, Кюстендил и Плевен се извършват претърсвания и изземвания, обиски на лица и разпити на свидетели. Това става в рамките на образувано досъдебно производство срещу организирана престъпна група за подкуп, документни престъпления и престъпления по служба.
В Кюстендил няма официален офис или представителство на Агенцията за българите в чужбина. Неофициално обаче се знае, че адвокати, юристи, посредници осъществяват дейност срещу заплащане като съдействат на кандидати за българско гражданство или за регистрация, откриване на бизнес и други в града. Коментарите са, че мизата е 50 евро на човек.
От областната дирекция на полицията отказаха коментар за провежданата тази сутрин специализирана операция за проверка на лица и адреси, свързани с Агенцията за българите в чужбина. Видимо няма оживление и полицейски действия.
Офис на фирма за превод и легализация на документи на чуждестранни граждани в центъра на Кюстендил е затворен, наблизо има униформен полицай, който също отказа коментар.