Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румънски съд гледа дело срещу сина на бивш български земеделски министър

14 януари 2024, 08:35 часа • 14640 прочитания

Процесът за измама с европейски средства с щета от 45 млн. евро, в който са замесени Иван Георгиев Танев (син на бившия български министър на земеделието Георги Танев) и Сорин Адриан Газдач (зет на бившия сенатор Цезар Магуряну), продължава в Апелативния съд в Букурещ, въпреки че делото е започнало 2019 г., съобщи Mediafax.

През 2023 г. процесът е отложен с мотива, че подсъдимите не разполагат с адвокати или преводачи.

Защо има съд?

Схемата се състои в това, че българска фирма, подпомогана от румънска, с измама печелят някои договори с Агенцията за разплащания и интервенция в земеделието (APIA), вземат парите и спират да доставят продуктите. Финансовите средства се озовават в сметките на офшорни компании в Кипър.

Българската фирма се задължава да достави над 36 тона бяло пшенично брашно, пакетирано в разфасовки по 1 кг. и над 17 170 070 л. слънчогледово олио, бутилирано в бутилки от 1 л. Вместо това са доставени едва 30% от договорените количества. Сумата от близо 19 млн. евро, които фирмата получава предварително по силата на двата договора, се озовават в сметки на офшорни компании в Кипър.

Подсъдимите български граждани Иван Георгиев Танев и Мила Иво Георгиева всъщност са координирали фирмата Viem Corporation Food (Ви Ем Корпорейшън), в която де юре управител е бил човек със скромен социален статус на име Милорадов. Последният не е знаел за участието на фирмата в разследваните по случая престъпни деяния. Компанията е създадена на името на това физическо лице, за да може при проблеми във фирмата да не се търси отговорност от същинските й координатори.

Въпреки че петимата обвиняеми са изпратени на съд на 15.04.2019 г., делото е започнало едва на 08.05.2023 г., но оттогава е постоянно отлагано.

ОЩЕ: Съд за четирима българи в Румъния заради измама с обществена поръчка с храна за бедни

В България също има развитие по случая. Върховният касационен съд (ВКС) постанови окончателно с определение, че гаранцията заради взетия аванс трябва да бъде покрита от българската банка, която я е издала. Банката оспорваше, че парите са преведени в банкова сметка на кипърска банка, а не както е по договор, за да бъде покрита гаранцията - в сметка на българската финансова институция. Съдебното решение - ТУК!

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес