Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" иззе огромни количества дрехи, около 500 г злато и парични суми в различни валути при нова специализирана операция. Задържани са шестима души, а на трима от тях са повдигнати обвинения, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Акцията е реализирана в София и в Русенска област на 12 декември от служители на отделите „Център-север“ и „Киберпрестъпност“ при ГДБОП, както и на ОДМВР – Русе. Причината е доказване и документиране на дейността на организирана престъпна група, занимаваща се със съхранение и разпространение на стоки, обозначени със запазени търговски марки, без разрешението на правопритежателите. От снимки на ГДБОП се вижда, че са иззети и часовници, носещи марката Rolex.
Операцията е осъществена под наблюдението на Окръжна прокуратура - Русе.
При извършените претърсвания и изземвания на три домашни адреса, склад и четири МПС-та в София са намерени и иззети 106 кашона с дрехи и аксесоари, носещи неправомерно различни марки, документи и мобилен телефон.
Други 50 денка и 71 кашона с дрехи, обувки, аксесоари и парфюми, около 500 г злато, незаконен боен пистолет с 11 патрона, 30 895 евро, 59 115 щатски долари, 39 600 лева, четири телефона и документи са открити при процесуални действия в четири жилища, два склада и пет МПС-та на територията на област Русе, допълват от МВР.
Първоначално с полицейска заповед за срок до 24 часа са задържани шестима души. На трима от тях са повдигнати обвинения за престъпления, като двама са с наложени мерки за неотклонение „задържане под стража“ за срок от 72 часа, а един - с „парична гаранция“.
Работата по случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство под наблюдението на прокуратурата, съобщават от полицията.
Противодействието на престъпления против интелектуалната собственост, фалшиви стоки и пари е приоритет на ЕС в областта на правоприлагането и вътрешната сигурност. Във връзка с това, на европейско ниво е разработен план за действие срещу този вид престъпни посегателства, който се осъществява в рамките на Европейската мултидисциплинарна платформа за противодействие на престъпни заплахи (EMPACT). 24 държави членки на ЕС и европейски агенции работят съвместно на международно ниво в рамките на EMPACT за неутрализиране на този тип престъпни заплахи. ГДБОП е ръководител на европейската група, която работи по линия на противодействие на престъпления против интелектуалната собственост, фалшиви стоки и пари.