"На етапа, на който е бил той не е бил готов да извърши теролистичен акт." Това заяви криминалният психолог Иван Тричков, който е работил с момчето от Пловдив, вербувано от "Ислямска държава" (ИД).
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Той изтъкна важността на поведението на майката, която е потърсила помощ от службите, виждайки кореспонденцията на сина си с хора на чужд език и допълни, че ако родителят не познава детето си може да не забележи важни промени в поведението си. Сред тях може да бъдат затваряне в себе си, промяна в храненето, проявата на силен интерес към религията.
"Нещата, които видях бяха притеснителни и страшни. Добре, че майката се е обадила, защото много родители не обръщат внимание на тези неща", каза още криминалният психолог.
По думите му хората, чиято цел е да вербуват действат на принципа на невинна комуникация, "хвърлят си стръвта в зависимост от целта, която е отсреща."
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Според Тричков свързването на момчето с ИД е станало съвсем случайно, когато то е влязло в "някаква интернет мрежа."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
В отговор на въпрос дали в детето е имало натрупан гняв, психологът обясни, че обикновено има някакъв дефицит, но хората, които вербуват са добри манипулатори. Той добави, че повечето тийнейджъри искат да се отделят и това създава предпоставка за включването им в неформални групи. Психологът беше категоричен, че това е будно и интелигентно момче, което е търсило нещо, което не му достига. По думите му причината може да е била любознателност, а не желанието да извърши терористичен акт.
Тричков отбеляза в интервю за bTV, че за да извърши атентат при човека трябва да паднат две защити - съзнанието и съвестта, "при него това не е станало. Намесата на майката е била точно навреме. Момчето излиза от ситуацията, съзнава, че са го закачили."
Според проф. Радослав Радулов "случаят е необичаен, защото това, което знаем през последните години е, че тези действия обикновено са насочени към затворени групи, а тук имаме едно нормално дете от добро семейство, добро училище. Това което прави впечатление, че родителитe са се обърнали към службите - това значи, че все пак в нашето общество донякъде има доверие в службите." Проф. Радулов отбеляза още, че родителите трябва да са концентрирани върху това с какво се занимават децата и какво точно ползват в интернет.
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Как защитаваме съзнанието на младите хора, защото виждаме, че срещу себе си имаме сериозни противници? Радикализацията ще продължи на различни фронтове – няма да е само на ислямистка основа. Възможна е на християнска и друга религиозна основа. Това е заключението на Тихомир Стойчев, бивш директор на ЦСБОП, по случая с 16-годишния младеж от Пловдив, станал жертва на вербовка от "Ислямска държава" (ИД).
Според данни по случая от Пловдив, всъщност бащата на младежа му е купил литература за ИД с образователен характер. А Стойчев предупреди, че трябва да има законодателни промени и има опасност в случая младежът да се почувства предаден заради това, че бащата е потърсил помощ от службите.
Моделът на вербовка от ИД е същият като при педофилите – виждат интерес от страна на жертвата. Това заяви Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет пред Нова телевизия. Става въпрос за това дори да харесаш снимка или видео, да потърсиш повече за него и в един момент към теб да бъде закачен вербовчик.
50% от децата в България са в интернет преди 7-годишна възраст, също толкова родители и деца си признават, че не могат да различат фалшиви новини от истински според изследване на Центъра за безопасен интернет, каза още Апостолов. Децата не могат да се ориентират в това информационно цунами, родителите не могат да им помогнат, образователната ни система спи дълбок сън, добави той.
"Имаме хора, завършили образование, които почват да вярват, че Земята е плоска", категоричен беше Апостолов. Той даде пример в Пакистан – там имало център за дерадикализация, като основата на програмата му е образованието!