От 1 януари до 13 октомври тази година на територията на страната при катастрофи с шофьори до 25-годишна възраст са загинали 95 участници в движението по пътищата и са ранени 2513. От всички загинали 38 са били водачи до 25 години. Най-много жертви има при челен удар.
Още: Медицинският хеликоптер се отзова на катастрофа с бебе
Още: Историята със сина на депутат се повтаря: Дете се простреля в главата
Още: Войната по пътищата: Да сложим качулката преди да завали*
„Когато сме млади, все още експериментираме, искаме да се покажем и докажем, но нямаме натрупан опит и отговорност. Колкото повече човек шофира, толкова повече опит придобива. С опита шофьорите стават и по-спокойни”, коментира в „Социална мрежа” по NOVA NEWS психологът Никола Йорданов.
Още: Криминално проявен заплаши с убийство жена от Сдружение „Ангели на пътя”
Още: Полиция и жандармерия засилват контрола около храмовете у нас в навечерието на Великден
Още: Един е загинал, а 32 са ранени на пътя през последното денонощие
Според председателя на Асоциацията за квалификация на автомобилистите Красимир Георгиев психологическият проблем в днешно време е огромен. „Вече във всяко едно училище има психолог. Младите хора са лабилни. На пътя всеки трябва да има поведение, съобразно изискванията на закона. От момента, в който българският шофьор вземе книжка, не обръща повече внимание на това да повиши квалификацията си или да опресни знанията си”, добави той.
Още: След гонка: Хванаха шофьор с 3,42 промила алкохол
Още: Двоен ръст на платените глоби за нарушения на пътя през април
Още: Задържаха пиян и дрогиран шофьор, пътувал за Бургас за празниците
„Зависи колко рано микросредата започва да държи човек отговорен. Не става въпрос само за реакция и опитност, но и за поемане на риск. 65-75% от хората шофират съвестно, ако знаят, че някой ги наблюдава и може да ги хване при нарушение”, обясни Йорданов.