Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протестите срещу Борисов и Гешев са напът да променят процедурата за арест в България

12 януари 2023, 19:53 часа • 2873 прочитания

Не може основанията за арест да се представят от МВР чак когато арестуваният подаде жалба относно законността на задържането си. Това обаче се е случвало в България, а конкретен такъв случай стига до Европейския съд, като генералният адвокат Приит Пикамае дава категоричното заключение.

Още: Прокуратурата решава дали да повдигне обвинение на нападателя на охранител в Спешна помощ в София

Още: Две коли се удариха на Орлов мост

Какъв е случаят - на задържан мъж по време на протестите (Велико народно въстание) срещу управлението на третото правителство на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. При ареста 47-годишният Васил Михайлов не е осведомен защо е задържан, пуснат е на следващия ден и завежда съдебно дело, с което оспорва ареста. Чак в съда става ясно от докладни полицейски записи, че основанието за задържането е, че Михайлов се е опитал да премине през полицейския кордон, нанасяйки удари с ръце и крака по щитовете на служителите на МВР и псувайки ги. Въпросните записки обаче не са били представени на мъжа след ареста му, пише "Лекс".

Според генералния адвокат, това положение противоречи на Директива 2012/13/ЕС от 22 май 2012 г. относно правото на информация в наказателното производство.

За какво конкретно става въпрос - за съдебната практика в България при тълкуването на закона (Закон за МВР, чл. 74, ал. 2, т. 2). Българските съдилища са приели, че полицията може да посочи защо е арестуван някой не в писмения акт за задържане, а в други съпътстващи го документи, макар те да не се предоставят на задържания по време на ограничаването на правото му на свободно придвижване.

Още: Кола, управлявана от 19-годишен, удари автобус с пътници на АМ „Струма“

Още: Избити зъби и травми по главата: Пребиха охранител на Центъра за спешна помощ

"Директивата не допуска национална правна уредба като разглежданата, прилагана съобразно установената съдебна практика, съгласно която основанията за задържането на заподозряно лице или обвиняем може да не бъдат посочени в акта за задържане, а да се съдържат и в други документи, с които заинтересованото лице ще се запознае само ако оспори законосъобразността на този акт по съдебен ред. Всъщност тези основания трябва да му бъдат съобщени толкова бързо, колкото е необходимо, за да му се даде възможност, ако желае, да подаде жалба, и във всички случаи преди първия разпит от полицията, както и че на арестуваното или задържаното лице трябва да се предостави, без да се нарушава ходът на текущото разследване, цялата необходима информация, за да може да оспори ефективно лишаването си от свобода и по този начин да упражни ефективно правото си на защита. Информацията следва да съдържа като основание за арест или задържане описание на фактите, включително, ако са известни, времето и мястото на настъпване на фактите, както и формата на участието на лицето в престъплението, в чието извършване е заподозряно, и неокончателната правна квалификация, дадена от компетентния орган", казва генералният адвокат Пикамае в заключението си.

Обикновено заключението на генерален адвокат на Европейския съд е сигнал какво ще е и крайното решение на съда - то рядко е различно от това на адвоката.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес