Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокурорски обяснения за Иванчева - стояла с белезници на улицата часове, защото ѝ пазели правата (ВИДЕО)

18 април 2018, 12:02 часа • 9049 прочитания

Става въпрос за многобройни сигнали, касаещи дейността на Община Младост и конкретно действията на кмета на район "Младост" Десислава Иванчева. Това заяви ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев на пресконференция - ден след задържането на Иванчева. "Имам една такава папка от главния архитект на София, които са многобройни сигнали до госпожа Фандъкова, до главния архитект за безобразия. Защото е безобразие един елементарен случай, който трябва да се реши за една седмица, да не ти го решат две години", поясни още Гешев на въпрос на Actualno.com колко точно са сигналите срещу кмета на район "Младост". По думите му безобразие е папки и досиета, които трябва да са при експертите в тази община да стоят с години в кабинета на Десислава Иванчева, включително и в дома ѝ.

Според Гешев случаят срещу Иванчева се оформил заради "едно лице инвеститор", който дълго време живял в чужбина и не възприемал концепцията за живота "решаване на проблемите с пари под масата", защото бил "човек с европейско мислене". Прокурорът уточни, че този човек бил изнудван да плати "една сериозна сума". За нас това не беше новост, защото имаме множество сигнали за начина на работа и подхода в тази община – метод на натиск, маскиран зад добрите намерения за борба с порочни практики за инвестиционни строителни проекти. В крайна сметка се оказва, че се гонят користни интереси, заключи Иван Гешев.

Начинът на работа на Десислава Иванчева, според ръководителя на Специализираната прокуратура, е следният – с години се бавят решения на проблеми. За мен няма съмнение защо се бавят тези преписки – намерихме стотици преписки в офиса на кметицата на "Младост", вместо те да са по кабинетите на експертите, изказа гледната си точка Иван Гешев.

Подробности за ареста на Иванчева и Петрова

Снимка: Actualno.com/Румен Скрински

Съгласно разказа на Иван Гешев, всичко започнало заради отказ на Иванчева да издаде разрешение за работен устройствен план. Този план е необходим за започване на строеж и е формална стъпка, след като одобрението на подробния устройствен план (ПУП) е бил одобрен от главния архитект Здравко Здравков, тъй като само той има това право.

В един момент се оказва, че "минава седмица, минава година и се посочват разговори какво става с нещо, което трябва да се случи за седмица". Почват се срещи със зам.-кметове, служители на общината – обяснения и разяснения. Инвеститорът подал жалби - в Столичния общински съвет (СОС), където имало изслушване от общински съветници, подадена е и жалба в Административния съд в София. В крайна сметка "посредници" се свързват с инвеститора и му казват, че кметицата Иванчева била възмутена и нямало да реши проблема просто така. След многобройни разговори се казва, че проблемът ще се реши, ако инвеститорът плати по 20 евро на квадратен метър за проекта си, при строеж с разгънато пространство за застрояване от 12 500 кв. метра. Парите трябвало да бъдат предадени на три вноски – защото имало да се дават още документи и от главния архитект т.е. след всяко получаване на такъв документ, Иванчева трябвало също да издава документ и тогава следвала вноска.

Настоящият ръководител на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев обаче каза, че били искани 500 000 евро, защото всъщност ставало въпрос за четири обекта, не за само един, един вид за останалите три обекта имало "отстъпка“.

Оказа се и, че инвеститорът е съдействал на службите, за да бъде направена клопката на Иванчева, като е осигурил парите. За мен това показва, че не всичко е загубено и има хора, които искат държавата да се промени, подчерта Иван Гешев. По думите му службите чакали 20 дни, за да "клъвне" Иванчева, тъй като денят и часът за предаване на парите се променяли постоянно, като една от причините била, че "кметицата не е в кондиция заради бурен нощен живот".

Вчера, 17 април, била определена среща между Иванчева, инвеститора и посредник – бивш кмет на район "Младост", като не беше потвърдено дали това е Петко Дюлгеров. В самото начало парите трябвало да се предадат в заведение "Хепи" при ВИАС. В крайна сметка инвеститорът предал парите в кафе на ул. "Георги Раковски". Там срещата продължила 2 часа, пили били кафе, а посредникът взел 14 000 евро, като останалите пари от вноската от 70 000 евро останали за Иванчева, разказа Гешев. Всичко това било документирано със специални разузнавателни средства (СРС).

Обяснения за ареста

Съзнателно изчакахме и не направихме арест в кафенето, където бяха предадени парите, подчерта ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев. Гешев каза и, че всъщност Биляна Петрова взела парите. Направени били два ареста – задържан е първо посредникът, който е бивш районен кмет – в градинката при Народния театър "Иван Вазов", после следва арестът на Иванчева и Петрова. Те били арестувани "в момента, в който успяхме да ги настигнем", обясни прокурорът.

"Кметът светна като коледна украса", подчерта ръководителят на Специализираната прокуратура, визирайки тестовете дали Иванчева е пипала белязаните пари. По думите му, посредникът описал всичко станало около предаването на подкупа – "не можем да го спрем, като иска да пише, пише човекът", бяха думите на Гешев, който увери, че нямало натиск.

Иванчева останала часове наред пред Спортната палата, защо така ѝ се гарантирали правата – с Петрова двете седяли и гледали какво се случва и как действат органите на реда. А случващото се ставало по Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) – за да няма после въпроси след две-три години защо делото се провалило. На Биляна Петрова ѝ викнахме линейка, защото ѝ стана лошо, обадиха се на адвокат, той дойде по-късно, защото нямал възможност да дойде веднага. Всички дошли юристи се подписаха в протокола, направиха се възражения от тях, каза още Гешев.

Направихме процесуално-следствени действия, за да видим дали двете жени "ще светнат", заяви Гешев, визирайки това дали ще бъде засечено мастило от белязаните пари за подкуп. Затова и Иванчева, и Петрова били с белезници – за да не могат да пипат нищо, тъй като в миналото имало случай, при който получил подкуп човек се хвърлил в кал, за да изтрие маркировката от мастилото от белязаните пари.

Имаше оперативна информация и от други източници, че са се искали пари от страна на Десислава Иванчева, но голяма част от хората, подали сигнали, не поискаха да го заявят писмено, уточни ръководителят на Специализираната прокуратура. Той подчерта, че редица инвеститори първо трябвало да извършат облагородителна дейност в "Младост", за да получат разрешение за строеж, а дори така не получават и им се искат други документи. Преписки били намерени и в дома на Иванчева, каза Гешев и добави, че се искало само една определена фирма да извършва дейности по инвестиционни проекти в "Младост".

По думите на Гешев, досъдебното производство срещу Десислава Иванчева започнало през февруари месец тази година, а наблюдаващият прокурор започнал работа още през декември миналата година. Изрично беше подчертано от говорителя на прокуратурата Румяна Арнаудова, че това е производство в рамките на борбата с корупцията по т.нар. високи етажи на властта. А Гешев обяви с патос, че се горедее с работата на екипа и взаимодействието с различните институции, като на първо място беше посочена новата антикорупционна комисия.

Засега Иванчева и Петрова остават в ареста за 24 часа, ще им бъде повдигнато обвинение за вземане на подкуп в особено големи размери – по чл. 302а от Наказателния кодекс. При доказване на вина, следва затвор от между 10 и 30 години. Можело обаче да се стигне до обвинения за пране на пари и организирана престъпна група. Това е най-голямата сума, с която някой някога е задържан в България, каза Иван Гешев.

Стигна се и до иронични подмятания – че органите на реда се притеснили в работата си, когато се появили медиите при Спортната палата, което беше коментирано от Антон Славчев, ръководител на дирекция "Противодействие на корупцията" в новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). Обърнете се към членове на ГЕРБ, които разпространиха информацията за акцията, беше отговорът на журналистите, визирайки, че бившият депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пусна информацията в профила си във Facebook. "Неговата роля е на кибик", опонира Иван Гешев. "Следващият път ще ги викна да си вземат парите пред кабинета на главния прокурор в работно време", добави раздразненият от коментари прокурор.

На друг въпрос на Actualno.com дали според него Иванчева ще заведе дело в Европейския съд по правата на човека заради проведения арест, отговорът беше: "Всеки може да заведе дело, и вие - ако желаете".

Гешев пък коментира и случая с Garanti Koza от края на януари тази година, когато Иванчева отиде посред нощ да спира строителни дейности на площадката на проекта на турската компания в район "Младост". Прокурорът обясни, че след разследване било установено, че там ставало въпрос за непрекъсваем процес по отливане на фундамент. Нормативно е разрешено и този процес не може да се спира, защото ако той спре, може по-късно сградата да рухне. Най-малкото Иванчева можеше да попита специалист, да ѝ обясни, заяви ръководителят на Специализираната прокуратура.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес