Представител на изпълнителната власт и която и да е друга власт не следва да се намесва в работата на прокуратурата. Не може директно или индиректно да се оказва натиск кой да бъде привлечен като обвиняем – това се върши индиректно през медиите. Обвинение се повдига след достатъчно доказателства. Преценката за това дали е извършено такова престъпление се прави от наблюдаващият делото прокурор, представители на изпълнителната власт не могат да се намесват в тези въпроси. Това би трябвало да се знае от министър-председателя Кирил Петков, както и от вътрешния министър. По отношение работата на разследващите органи - не трябва да се оказва намеса от страна на техните висшестоящи ръководители. Това се прави индиректно чрез изказвания в медиите.
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Така от прокуратурата отговориха на вчерашното изявление на премиера Кирил Петков, с което той отговори на главния прокурор Иван Гешев и „поканата” му за разпит.
Образувани са две досъдебни производства за длъжностни престъпления – едното срещу членове на КЕВР, другото касае „Булгаргаз” и неизгодни газови сделки, съобщи заместник градския прокурор Чавдар Пастуванов.
Премиерът Кирил Петков е призован на разпит във ВКП утре (9 февруари), стана ясно на брифинга.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Припомняме, че вчера премиерът каза, че ще се яви в прокуратурата, като желанието му е там да бъдат обсъдени някои въпроси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Наблюдаващият делото прокурор Мариан Александров каза, че образуваното на 28 януари дело от служителите на ГД „Национална полиция” е за две длъжностни престъпления. Едното е свързано с лица в КЕВР, нарушили или неизпълнили служебните си задължения. Другото е за лица от „Булгаргаз”. По първото разследването е за чл. 282 от Наказателния кодекс - т.е.: "Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до пет години". Второто разследване е по чл. 220 т.е.: "Длъжностно лице, което съзнателно сключи неизгодна сделка и от това произлезе значителна вреда за стопанството или за учреждението, предприятието или организацията, които то представлява, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години".
„Миналата седмица в четвъртък по наше искане успяхме да получим част от материалите от досъдебното производство. Голяма част от тях все още не са ни предоставени. Не сме се запознали с тях. Затова сформираният екип започна да извършва разпити на свидетели и оказваме на служителите на МВР събирането на документи, относими към престъпленията. От материалите може да се каже, че предметът на престъплението касае продажбите на излишъци от газ на двете лицензирани борси. От разпити сме установили, че двете борси- газов хъб „Балкан” и частната борса са лицензирани от КЕВР и равнопоставени, няма задължения служителите на „Булгаргаз” да участват на двете борси. Разликата е, че частната дава гаранция за изплащане на сумите по сделките. Преди да е сключена тя се превежда авансова 100-процентово сумата. Не е възможно отказване или щета за купувача. Лицата, които случват тези сделки са лица от „Булгаргаз”. Нямат задължения да докладват сделки. Сделките са анонимни. До този момент никой не знае кой е продавач и купувач по сделката. След като е факт тя, тогава стават ясно те”, обясни той.
По думите му тези продажби са абсолютно реални. „Разследването е в ранен етап, предстоят още разпити на свидетели”, подчерта още Александров.
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
"Булгаргаз" продава излишъци, подчерта прокурорът. Да се продават излишъци от "Чирен" обаче е традиционна практика, защото когато има излишък, това означава, че няма търсене на българския пазар и заявка, което дава възможност излишъкът да бъде продаден и да се спечели от това, а не да седи на загуба.