Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Продължава делото за длъжностно присвояване срещу Денис Ершов

18 юни 2014, 08:08 часа • 48947 прочитания

Софийски градски съд ще гледа делото срещу Денис Ершов за длъжностно присвояване, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Какво правят "платената любов" и хазартът: МВР разкри измама с лични и банкови карти

Още: Делото "Дебора" започва отначало (ВИДЕО)

На 3 юни 2013 г. СГС даде ход на делото срещу Денис Ершов. Тогава преди да влезе в съда, Ершов заяви: "Това е един от етапите, в които се прави опит за похищение на моята собственост". В началото на заседанието защитата на Денис Ершов и Цветан Димитров поискаха да не се дава ход на делото и то да бъде върнато в досъдебното производство за отстраняване на съществени, според тях, нарушения в обвинителния акт. Според адвокатите начинът, по който е формулиран той, е неясен, разминават се периоди, а има и чисто математически грешки. Така се нарушава правото на защита. Съдът отхвърли това искане и ход на делото беше даден.

От "Петрол" АД, чрез адвоката си, поискаха дружеството да бъде конституирано като частен обвинител. Съответно то не предяви граждански иск с мотива да не се усложнява процеса. Адвокатите на двамата подсъдими обаче посочиха, че съгласно закона юридически лица могат да бъдат само граждански ищци. Така в крайна сметка съдът отхвърли искането и го остави без уважение. Двамата подсъдими заявиха, че на по-късен етап ще дадат обяснения. Единствено Денис Ершов каза, че по предявеното му обвинение абсолютно не се признава за виновен.

По делото се разпитват свидетели. Като такъв в началото на предното заседание бе прочетено и името на Митко Събев, но той не се яви на заседанието, макар да бе редовно призован. В края на заседанието съдът го глоби заради това със 100 лева. Сред свидетелите е и бившият социален министър Иван Нейков, който е бил член на Надзорния съвет на Петрол АД.

Още: Полицайка, присвоила Айфон и пари в евро, отива на съд

Още: Окончателно: ВСС прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор (ВИДЕО)

Адвокатът на Цветан Димитров Христо Георгиев е категоричен, че това са гражданско-правни отношения, в който няма място прокуратурата, а делото е поръчково. Той дори посъветва медиите да попитат ръководството на прокуратурата докога ще има такива дела, а той е категоричен, че по това дело рано или късно и двамата подсъдими ще бъдат оправдани.

Предисторията

Още: Кола падна в изкоп на столичното метро

Още: „Хибридна атака от руска платформа“: Явор Колев за бомбените заплахи до училища

Денис Ершов беше задържан на 13 август 2012 г. на летището в Бургас. Ершов бе арестуван за принудително довеждане за разпити по искане на Столичната следствена служба. На петролния бос Денис Ершов беше повдигнато обвинение за извършено длъжностно присвояване в особено големи размери след предварителен сговор с Цветан Димитров. Присвояването е в размер на 1 млн. и около 93 хиляди лева. Цветан Димитров също е бил длъжностно лице, той е бил директор на отдел "Финанси и икономика" в "Петрол" АД.

Престъплението, според прокуратурата, е извършвано от 10 март 2009 г. до 20 юли 2010 г. През това време Ершов е бил член на Управителния съвет, а после и на Надзорния съвет на "Петрол". Самото дело е образувано през ноември 2010 г.

Името на Денис Ершов не един път е забърквано в скандали у нас. За него може да се чуят изказвания от това, че е "добър бизнесмен", до това, че е "руски мафиот". Ершов е роден в град Челябинск, Русия, където учи в художествено училище, гражданин е и на Литва. Става инженер по разработка на нефтени находища, след като завършва Тюменски индустриален институт в Сибир. В годините на демокрацията се занимава с частен бизнес и става вицепрезидент в Конекс – фирма, която за времето си е един от най - големите износители на петрол. Създава Нафтекс през 1991 г., става и основен акционер заедно с Митко Събев в Петрол Холдинг. По-рано тази година стана ясно, че Ершов е продал своите акции в Петрол холдинг и вече не е негов съсобственик.

Още: ВСС заседава извънредно за избора на нов главен прокурор

Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа

Ершов е изгонен от България по заповед на директора на Националната служба за сигурност (НСС) през 2000 г., тъй като властта у нас го счита за заплаха за националната сигурност. Тогава директор на НСС е Атанас Атанасов. В неговата заповед, освен Денис Ершов е записано и името на Майкъл Чорни и на още 3-ма руски бизнесмени. Ершов обжалва това и печели делата в съда, така от 2004 г. отново има право да влиза в страната ни. Години по-късно разказва, че заповедта за забрана за влизане в България срещу него не е политическа, но е поръчкова. За последно името му отново влезе в медиите със скандала, който избухна между него и Митко Събев по вписването на ръководството на Петрол Холдинг АД.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес