Международната операция е проведена на територията на България, Франция и Германия. Оперативната разработка започва през 2016 г. в ГДГП. До настоящия момент се придобива, анализира и разширява информация за трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Граничните полицаи установяват български граждани, които набират жени на територията на нашата страна, които се превръщат в жертви на трафик.
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
На младите българки, пълнолетни и непълнолетни, е била обещавана легална работа във Франция. В последствие обаче те са били принуждавани да проституират в района на Страсбург. Много от жените са били експлоатирани както във Франция, така и в Германия.
На територията на София и Бургас е извършено претърсване на 11 адреса. В столицата са задържани четири лица на основание въведени сигнали в НШИС - европейски заповеди за задържане. Едно лице е задържано на територията на Плевенска област.
Дейността на граничните полицаи в операцията е подпомогната от служители с охранителни функции от други структури на МВР.
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница
Действията по международното разследване в България са ръководени от водещия прокурор по досъдебното производство на РП- Оряхово, следователи от Националната следствена служба и Окръжната следствена служба – Плевен. На място съдействие оказаха съдебни служители от Франция и полицейски представители от Централната служба на Франция за борба с трафика на хора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Пишете ни": Прокуратурата с призив към пострадалите от BETL
Още: Обраха дома на президентския секретар Николай Копринков
Главна дирекция „Гранична полиция“ получи отлична оценка от представителите на френските съдебни власти. „Считам, че с действията си допринесохте за повишаване авторитета на МВР и българската прокуратура пред Европейския съд в Хага“, се казва в благодарственото писмо на водещия прокурор за България, съобщиха от Гранична полиция.
Служителите от отдел "Противодействие на контрабандата и престъпността през държавната граница" в ГДГП предоставят придобитата оперативна информация на компетентните партньорски служби.
В периода 2016 г. – 2018 г. се осъществява активен обмен на информация както за извършителите и жертвите на трафика, така и за извършваните парични преводи на суми, придобити от извършваната престъпна дейност.
Още: Жена е починала в хижа в Пирин
Още: Откриха кучето на изчезналото момче от село Конаре
Въз основа на информацията, предоставена от Главна дирекция „Гранична полиция“, в Европейския съд в Хага е сключено споразумение за създаване на съвместен разследващ екип между главните прокуратури на България и Франция. За България административният ръководител е наблюдаващият прокурор по досъдебното производство от Районна прокуратура – Оряхово, с оглед произхода от този район на повечето жени.
Граничните полицаи осъществяват редица оперативно-издирвателни мероприятия по установяване местонахождението на лицата – извършители на престъпната дейност и техни жертви на трафик.