Варненският апелативен съд разреши изпълнението на европейска заповед за арест по отношение на издирван от германските власти българин с цел наказателно преследване. Тя е издадена от Районния съд в Бамберг, а 28-годишният Никола Б. е издирван за участието му в организирана престъпна група за измами и компютърни престъпления, съобщават от съда.
Още: Катастрофа край Самоков, има пострадали
Още: Прокуратурата проверява случая с акушерките от Сливен, танцуващи с бебета
Как са ставали измамите?
Младият мъж работел в колцентър с офиси в България. Служителите се представяли с фалшива самоличност по телефона и чрез имейл на клиенти в Германия, уверявали ги, че работят за различни онлайн платформи и с обещания за големи печалби ги убеждавали да инвестират значителни суми във финансови инструменти. Вместо да бъдат вложени, депозираните средства били превеждани по сметки на групата.
ОЩЕ: Германия обвини българка от колцентър в киберпрестъпление за 14 млн. евро
Според германските власти 28-годишният мъж е бил част от престъпна групировка от лица, съзнателно и умишлено обединени, за да извършат продължителна, съвместна "кибертърговска измама". Съгласно описаното в Европейската заповед за арест, в резултат на телефонните си разговори Никола осъществил 40 депозита в размер на 328 951 евро. Срещу него не са водени досъдебни производства в България за въпросните деяния.
Още: В тежко състояние е композиторът Александър Савелиев, пострадал от взрива на газова бутилка в София
Още: Карала след употребата на вейп с канабис: Взеха колата на млада шофьорка
Основният спор между страните е за това къде е извършено престъплението. Представителят на Апелативната прокуратура приема, че измамата е довършена на мястото на осъществяване на имотната вреда - където е станало разпореждането с парични средства, а именно в Германия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нови мерки срещу джигитите: МВР министърът ще води борба срещу войната на пътя
Защитата счита, че няма доказателства за ощетени германски граждани, т.е. няма измама. Адвокатите отстояват тезата, че частично деянието е извършено в нашата страна, а в тези случаи приложим е българският закон. Ако все пак е имало ощетяване, то не е извършено от търсеното лице, защото Никола не е боравел с финансови средства, а само е предлагал продукти, собственост на дружеството - негов работодател.
ОЩЕ: Трафик на хора с цел кибер измама: Интерпол предупреждава
Варненският апелативен съд е категоричен, че за цялостно и ефективно разследване, предвид трансграничната специфика на престъплението, трябва да се отдаде приоритет на юрисдикцията на издаващата държава. Там е започнало наказателно преследване, там са жертвите на деянията, там са събрани доказателства. Затова и чрез предаването на исканото лице на германските съдебни власти, то ще има реална възможност да реализира пълноценно и ефективно защитата си, включително и като участва в процеса на събиране на доказателства, твърдят българските магистрати.
Още: НАП запорира четири банкови сметки на Петьо Еврото
Още: Задържаха мъж, продавал вейпове с психоактивни субстанции
Германия е гарантирала възможността българинът да бъде върнат в родината си за изтърпяване на евентуално ефективно наказание.