Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Позорно - едва 15-16% от телефонните измами биват разкрити

06 ноември 2017, 08:08 часа • 4503 прочитания

Прокуратурата не иска пари по телефона. МВР не иска пари по телефона. Уверявам ви, подкупи не се искат по телефона. Това заяви говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова по темата "телефонни измами", пояснявайки, че има измами, при които се искат пари за подкуп, за да се отърве някой от затвор.

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

5 млн. лева са дадени на телефонни измамници от началото на годината, като 2 млн. лева са дадени в София. Говорим обаче за статистика само при регистрирани оплаквания т.е. сумите със сигурност са по-големи. Подадени са 11 000 сигнала до телефон 112 за телефонни измами, но жалбите са само 650. Въпреки тази явна разлика Румяна Арнаудова каза пред Нова телевизия, че полицията реагира, независимо дали става въпрос за официална жалба или за сигнал до 112.

Трябва да създадем защитни механизми при възрастните хора, условни рефлекси, че при обаждане за телефона с искане за пари става въпрос за измама, заяви Арнаудова. Тя не можа да даде информация колко души са в затвора заради телефонни измами, но уточни, че само 15-16% от тези престъпления се разкриват. Само леко затруднихме телефонните измамници с ограниченията с антитерористичния закон за броя на притежаваните SIM карти – до 10 на човек, призна Арнаудова. Тя призна и друго – че два пъти са ѝ се обаждали телефонни измамници на служебния ѝ стационарен телефон. Първият път било за мнима катастрофа на племенницата ѝ, а вторият – за медицинска операция. И двата пъти опитах да играя роля, но не ми се получи, заяви Арнаудова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес