Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) обясни как да предпазим дома си от крадци. Трябва да имаме много солидна и здрава метална врата, снабдена с 2 вида заключващи механизми и секретни патрони. Тази врата е трудна за преодоляване”, поясни инспектор Росен Белишки от ГДНП в ефира на Нова телевизия.
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Мерките
Нещо повече - ако се снабдим с висок клас механизми за заключване, добра врата, обезопасяването ще е добро. Дограмата трябва да има антивзломен обков.
Кога са извършват престъпленията?
„Една не малка част от тези престъпления се извършват от лица, които доста добре са запознати с това, какво да направят, за да останат ненаказани. Те не просто се стремят да вземат пари, а да го направят, без да бъдат обвинени за това. Полагат специални усилия да не оставят следи, да няма веществени доказателства и тогава е много трудно да се ангажира наказателна отговорност към конкретно лица”, коментира инспектор Белишки.
Още: Полицията със съвети към шофьорите: Не правете това, ако не искате да ви откраднат колата
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Спад в домовите кражби
През 2023 година за цялата страна има 3449 домови кражби, а през 2022 са били 4390. „При регистрираните престъпления има спад почти с 1000 случая”, обясни Белишки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Той не разкри тактиката на полицията как се справя с домовите кражби, като уточни, че органите на реда си имат техни методи и способи към криминалния контингент, с които да ги отказват от извършване на престъпно деяние.
Още: Кражби в мола: Полицията разкри два случая в рамките на ден в София