Стрелбата по автомобила на Алексей Петров е извършена с РПГ. Това потвърди официално министърът на вътрешните работи, съобщава bTV.
Какво се крие зад тези три букви? РПГ или Ръчен противотанков гранатомет е името на преносимо противотанково оръжие. Оръжието се използва масово срещу леко бронирана или небронирана техника.
Гранатометът се състои от две части. Съществуват доста различни видове и модификации на различни РПГ-та. Руският РПГ-7 е смятан за най-разпространеният в света.
Някои гранатомети са за еднократна употреба, като руското РПГ-22. Любопитна подробност е, че и двата модела - РПГ-7 и 22 продължават да се произвеждат у нас.
Сред най-разпространените гранатомети е и американската подобрена разработка на известната базука, а именно М72-Лоу. Тя също е за еднократна употреба.
С повечето гранатомети се стреля от рамо, като оръжието се насочва към мишената.
Стрелбата по Алексей Петров едва ли е била в затворено помещение, например от друг автомобил.
В много армии по света на въоръжение са и различните модификации на израелската противотанкова система "Спайк".
Тепърва разследването ще установява какво РПГ е използвано срещу Алексей Петров.
bTV научи от свои източници, че стрелбата по автомобила му не е извършена с руски муниции.
Става въпрос за опит за убийство, а не за сплашване. Така журналистът Йово Николов коментира нападението срещу Алексей Петров в студиото на „Лице в Лице” по bTV.
Обикновено за сплашване се използва взривно устройство с по-малка мощност, а гранатометът е оръжие, което се използва да унищожи танкове, припомни Николов. Според него е несериозно да се твърди, че атаката е била инсценировка, тъй като „гранатометът е оръжие, което не може да се контролира”. По думите му нападението в центъра на София от по-рано днес не би могло да е случайно.
Журналистът посъветва Алексей Петров „да не лежи на тази нога” по повод коментара на бившата барета, че нападението е било „грешка”.
„Не знам какви са делата на г-н Петров, но при всички положения търсете парите”, така Йово Николов отговори на въпрос дали атаката е причинена от стари или нови конфликти.
Журналистът отрече спекулациите, че днешното нападение и поведението на Волен Сидеров през последните седмици са целенасочено използвани, за да се отвлече вниманието на обществеността от ключовите въпроси около изборите – купуването на гласове, сгрешените протоколи, както и предстоящия балотаж. „Народът обича такива конспиративни теории”, заяви Николов.
Днешният инцидент силно напомня на „мутренските времена” от преди петнайсетина години. Въпреки това журналистът коментира, че връщане на онези време е малко вероятно, тъй като тогава държавата е липсвала. В създадения политически и властови вакуум са определени групировки са могли да рекетират малкия и среден бизнес или да се занимават с трафик. „Сега времето е друго, ситуацията е друга и държавата е друга”, смята Николов.
По думите му прокуратурата и полицията нямат капацитета да разкрият кой стои зад днешното нападение. „Митология е, че българският съд не постановява осъдителни присъди”, заяви журналистът. Проблемът, според него, е в останалите 6-7%, които обикновено са значими, показателни дела. По думите му там където се изисква да се покаже желание и воля, тези качества липсват от инструментариума на разследващите органи.