Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По "Магнитски": Прокуратурата остави Пеевски, но все още разследва Божков

27 юли 2022, 14:16 часа • 4772 прочитания

Заради липса на данни за извършено престъпление специализираната прокуратурата е прекратила проверките срещу две от лицата в списъка "Магнитски" - депутатът от ДПС Делян Пеевски и бившият заместник -председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков. Това каза по БНР Валентина Маджарова, ръководител на Специализираната прокуратура

Още: Ловец простреля и уби друг по време на организиран лов в Кюстендилско

Още: Сигнал за бомба забави смяната на верен на Пеевски председател на общински съвет

"Това е направено, тъй като включително и проверяващият орган в лицето на Националната агенция за приходите (НАП), не констатира неправомерна дейност. В този случай прокурорът е в обвързана компетентност, не разполага с тези специални знания, и в крайна сметка наблюдаващият прокурор се произнася по фактите и обстоятелствата такива каквито са по извършената проверка."

По отношение на третото лице в списъка "Магнитски" - намиращият се в Дубай Васил Божков, разследванията продължат, добави Маджарова. Тя уточни, че след преустановяване на дейността на спецструктурите от утре, по делата ще работи Софийската градска прокуратура.

Припомняме, че на 21 юли в парламентарната правна комисия главният прокурор Иван Гешев беше питан приключиха ли проверките по списъка "Магнитски". Въпросът беше зададен от народния председател Атанас Славов, от "Демократична България". Отговор по същество не дойде веднага – вместо това Гешев мина в разговор как Пеевски е колега на Славов, а Славов му отвърна, че Гешев се е засякъл в Следствието с Пеевски. Уведомихме колко проверки е имало срещу Пеевски, в една от парламентарните комисии, вече не си спомням коя, уточни Гешев. И подчерта, че Законът Магнитски е политически и административен акт, който не било задължително да води до наказателно преследване. Освен това, санкции на страни извън ЕС не влияят върху страни в ЕС, напомни Гешев, но се съгласи, че това не значело, че не можело да има наказателно-правни последици - имало срещу Васил Божков и още трима души. В крайна сметка Иван Гешев така и не каза - приключили ли са проверките и как, т.е. ще има ли наказателно преследване или не? Преписките са пратени на Специализираната прокуратура - или има отказ, или не, заяви тогава обвинител номер едно. "Няма как да отговоря, защото става въпрос за 300-400-500 000 преписки", обобщи Гешев как не може да знае, като писмено предварително не са го питали и той не е получил разрешение от наблюдаващия прокурор. Освен това, главният прокурор за пореден път остави впечатление, че изобщо не уважава депутатите – с донасянето на 120 тома правна литература, от която народните представители да се учат. Депутатът от БСП Явор Божанков обаче изрично заяви, че не е работа на Гешев да казва кой народен представител какво и колко може.

Още: БОЕЦ: В архива на Петьо Еврото пише, че Сарафов е прикривал схеми на Пеевски

Още: Жена загина в катастрофа в Прохода на Републиката

На следващи ден, 22 юли, парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси изпрати официално писмено искане до главния прокурор Иван Гешев за информация за прокурорски проверки срещу високопоставени лица, която той отказа да даде на живо в неколкочасовото си изслушване в комисията. Става въпрос за депутата от ДПС Делян Пеевски, за Илко Желязков, който беше зам.-председател на Бюрото за контрол на СРС (специални разузнавателни средства) и попадна под ударите на американския закон "Магнитски".

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес