Известният с прякора си Петьо Еврото бивш ръководител на Следствието Петър Петроя няма да бъде задържан извън границите на страната, дори и да бъде намерен. Това твърди в публикация в своя профил във Facebook Андрей Янкулов - лице на неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ). Причината - по неговите думи зам.-министърът на вътрешните работи (Любомир Йосифов) каза на изслушването си в парламента тази седмица, че Петьо Петров - Еврото е издирван извън границите на страната с мярка "установяване на адрес". Това означава, че ако бъде намерен на територията на друга държава, няма да бъде задържан, а българските власти единствено ще бъдат уведомени за адреса му там: МВР чака някой да го потърси, за да провери архива на Петьо Еврото.
Какво пише Янкулов
"Петров е първоначално привлечен в качеството на обвиняем за престъплението "вещно укривателство" през август 2023 г. за историята с иззетите от Специализирана прокуратура веществени доказателства по сагата "Осемте джуджета" (втора и трета част на филма на АКФ) - 35 кг. злато и половин милион евро в брой. Най-опростено казано, според това обвинение, е укрил вещи, които друг е придобил чрез друго престъпление, в което той не е имал участие. (...) По това обвинение за Петров е издадена европейска заповед за арест (ЕЗА), въз основа на която е обявен за издирване в ШИС и с червен бюлетин (за задържане) в Интерпол. ЕЗА е основание за издирване с цел задържане и в двете системи.
През декември 2023 г. влязоха в сила промени в Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест с цел хармонизиране на вътрешното ни право с това на ЕС, според които ЕЗА, издадени от прокурор за наказателно преследване (като тази), трябва да се предшестват от съдебно разрешение. Вследствие на тази промяна в закона, всички издадени ЕЗА по стария ред трябваше да бъдат оттеглени и преди да бъдат издадени наново, да се премине през процедурата за съдебно разрешение. Това е сторено от СГП и по настоящия случай, като издадената ЕЗА е оттеглена, в резултат на което Петров е свален от издирване в ШИС и Интерпол: Съдът не е свалял от Интерпол Петьо Петров
След оттеглянето на "старата" ЕЗА СГП е внесла в СГС искане за разрешение за "нова" ЕЗА. Искането не е уважено от СГС, като след протест на прокурора отказът е потвърден от АС София. Мотивите на съдебните актове не са известни. Така основание за международно издирване на Петров с цел задържане вече не е имало и именно затова тогава е обявен за издирване само за установяване на локацията му.
През май 2024 г. по същото дело Петров е наново привлечен вече не за "вещно укривателство" (което отпада като обвинение), а за "документна измама". Което най-опростено казано означава, че е измамил прокурорите от СП да се разпоредят със златото и парите в негова полза. Те междувременно са отпаднали от кръга на обвиняемите, както и Любена Павлова, и като такъв остава само Петьо Петров (всичко това е описано в публикацията на АКФ "Странният случай на пр. преписка 13904/2021 г. на Софийска градска прокуратура - прокурор като разсилен, два кашона злато, товарено по тъмно на паркинга на съдебна сграда в „Г класа“ с установен-неустановен шофьор и какво да очакваме от единственото финализирано разследване по „Осемте джуджета“, по което обвиняем задочно се оказа само неиздиреният Петьо Еврото).
Още: Тайните на и за Петьо Еврото, които се знаят от всички: Къде са МВР и ДАНС?
След новото привличане СГП е могла да поиска от съда разрешение за издаване на нова ЕЗА за Петров вече за документната измама, но това явно не е сторено, защото във вчерашния отговор на СГС се съдържа информация само за един отказ на СГС да разреши ЕЗА - вече коментирания. Всъщност, дори и СГС да беше разрешил ЕЗА по обвинението за вещно укривателство, след замяната му с документната измама, пак ЕЗА-та за вещно укривателство трябваше да бъде оттеглена и да се поиска издаване на нова вече по новото обвинение. Когато делото е на съдебна фаза, ЕЗА вече се издава директно от съда".
Още: Окончателно: Съдът отказа да издаде европейска заповед за арест на Петьо Еврото
Източник: Андрей Янкулов/Facebook