Антикорупционният фонд (АКФ), който разплете пред обществото сагата с "Осемте джуджета", обяви, че цитираният от сдружение "БОЕЦ" и разследващата медия BIRD.bg личен архив на Петьо Петров - Еврото е автентичен. Става въпрос за документите на държавни институции - основно прокурорски актове и справки на МВР по прокурорски проверки, за които гражданската организация и разследващи медии (вкл. "Биволъ") твърдят, че са получили и че са били притежание на издирвания в момента бивш ръководител на столичното следствия. Петьо Еврото е считан за "сив кардинал" в съдебната система и е основна фигура в "Осемте джуджета".
"Също с огромна степен на вероятност може да се каже, че те (документите - бел. ред.) са се намирали действително именно у Петров, защото наред с тях има и някои лични документи, за които е много малко вероятно да са били у другиго", пише във Facebook Андрей Янкулов от АКФ.
Цитираните документи
Малка част от тези документи вече са обстойно анализирани и работещите по тях обявиха, че са открили използване на СРС-та по делото с КТБ, връзка между Петьо Еврото и Христофорос Аманатидис - Таки, сигнали срещу Петьо Петров, които самият той е държал у себе си.
Говори се за постоянен поток от информация от МВР към Еврото, намесени са също имената на санкционирания по "Магнитски" за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, на бившия председател на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев.
Още: "БОЕЦ": В архива на Петьо Еврото пише, че Сарафов е прикривал схеми на Пеевски
Снимка: БГНЕС
АКФ: Петьо Еврото е имал информация директно от източника по важните казуси в правосъдието
"Документите на прокуратурата и МВР са почти изключително свързани с казуси, по които са намесени сериозни икономически и/или политически интереси", пише Янкулов.
"Когато съпоставим този факт със сведенията на бившия районен прокурор на София Невена Зартова, че при претърсвания от обитавани от Петров имоти са иззети буквално "чували с прокурорски постановления" по стартиралото в края на мандата на Гешев разследване в Софийска районна прокуратура, насочено срещу Петьо Петров и Борислав Сарафов, можем да направим заключението, че Петров е разполагал с огромна база данни с източник правоохранителните органи. Какво съдържат тези чували, не знам, но ще направя предположението, че това са отново преобладаващо документи по казуси със сериозни икономически и/или политически интереси, а не документи от разследвания за пияни шофьори или дребни кражби от супермаркети", добавя той.
Още: Къде е Петьо Еврото? BG Elves буквално го намериха - посочиха как да бъде открит*
"Предвид това въобще няма да е пресилено да се заключи, че Петров е имал на разположение информация директно от източника по голяма част от истински важните казуси в системата на наказателното правосъдие през годините, когато е оперирала мрежата "Осемте джуджета"", смята Андрей Янкулов.
"Когато към това прибавим и множеството данни за връзки на Петров с високопоставени магистрати ("семейството", за което говореше Зартова, разпитите на Илиана Кирилова и Иван Гешев, публикувани в "СГП Лийкс" на АКФ, разпитите на други свидетели от нароилите се разследвания за "Осемте джуджета" покрай разжалването на Гешев, публикувани от АКФ и bird, сведенията на Явор и Илия Златанови, Любена Павлова, Кристиян Христов, Димитър Ламбовски и пр., интервюто на специалния прокурор Даниела Талева за 24 часа за неколкократните посещения на Борислав Сарафов в "Осемте джуджета" (Сарафов отрича, няма и обвинения - бел. ред.), а според Илия Златанов Сарафов е чакал за аудиенция пред стаичката на Петров, и снимката му с Петров, снимката на и.ф. апелативен прокурор на София Емилия Русинова пред "Осемте джуджета" и т.н., и т.н.), съвсем спокойно може да се достигне до извода, че Петров е стоял дори по-високо от главния прокурор в йерархията на реалната власт в България", заключава Янкулов от АКФ.
Снимка: Андрей Янкулов, Actualno.com
Още: Лидерът на "БОЕЦ" имал информация, че Петьо Еврото е в България (ВИДЕО)
"Личният архив" вече е предаден на Иво Мирчев
Междувременно от "БОЕЦ" обявиха, че са предоставили достъп до архива на Петьо Еврото и на "Демократична България" - в лицето на Ивайло Мирчев, със заявка да бъде създадена в парламента "Комисия за изследване на документите на Петър Петров и съдържащите се в тях данни за извършени престъпления от Борислав Сарафов, Делян Пеевски, Бойко Борисов, Петър Петров и други лица", пишат от сдружението.
"Още на 30.01.2025г. достъп до архива бе предоставен на десетки журналисти и на ПП - Бойко Рашков", допълват от "БОЕЦ" и казват, че ще изискват от депутатите незабавни действия и резултати. "Да видим кои партии ще подкрепят искането за комисията. Борбата срещу мафията, корупцията и Пеевски се води с действия, а не само на думи", гласи съобщението от 2 февруари.
Снимка: БГНЕС
Още: "Елфите знаят къде е, а службите не": ПП-ДБ искат изслушване за Петьо Еврото (ВИДЕО)
"Елфите" помагат
От групата киберексперти BG Elves пък съобщиха, че преди два дни при тях се е озовало копие от изтеклите документи на "БОЕЦ" и BIRD.bg. "Разгледахме ги. Поздравления за къртовския труд на хората, сканирали 1774 отделни страници, на разгласилите съдържанието и всеки замесен", посочват "Елфите".
"В документите, в тази кочина от свински екскременти, трябваше да вкараме малко ред. Елфите разполагаме с количества наети мощности от компютърни системи и облачни услуги от водещи доставчици. Използвахме последните налични езикови модели и направихме OCR на документите с 99.5% точност на всички 1774 страници, включително таблиците и ръкописите. Направихме собствен интерфейс за навигиране през документите, индексирахме събраната информация и направихме RAG за семантично търсене с помощта на изкуствен интелект.
Ние сме смаяни от съдържанието. С одобрение от "БОЕЦ" и при поискване, ще предоставим достъп до нашата разработка на заинтересованите", обявиха от BG Elves.
Още: НАП запорира четири банкови сметки на Петьо Еврото
Снимка: Георги Георгиев, "БОЕЦ", източник: БГНЕС
Делото срещу Петьо Еврото и килограмите злато
Припомняме, че преди няколко дни за втори път Софийският градски съд не успя да даде ход на делото срещу Петьо Еврото. Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението - в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г., чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.
През ноември миналата година Антикорупционният фонд (АКФ) разпространи нова информация и непубликувани дотогава документи по единственото разследване по случая "Осемте джуджета", достигнало до съд. Анализът разкри скандални действия по досъдебното производство: изначалната юридическа несъстоятелност на обвинението срещу Петьо Еврото; утвърденият модел на необясними етапи на затишие и активност на разследващите; неаргументирано насочване на наказателната репресия в определена посока и последващото ѝ неаргументирано отклоняване; селективно отпадане на обвиняеми по делото; необяснимо изчезване на имената на установени свидетели, сред които шофьорът на Любена Павлова, първоначално идентифициран като Мариян Найденов Маринов - вероятно брат на бившия шеф на МВР и настоящ политик Младен Найденов Маринов. Установен в хода на разследването с три имена, в обвинителния акт Мариян Маринов се е оказал "неустановен".