Антикорупционният фонд (АКФ) разпространи нова информация и непубликувани досега документи по единственото разследване по случая "Осемте джуджета", достигнало до съд.
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Анализът на документите разкрива скандални действия по досъдебното производство: изначалната юридическа несъстоятелност на обвинението срещу Петьо Еврото - Еврото; утвърденият модел на необясними етапи на затишие и активност на разследващите; неаргументирано насочване на наказателната репресия в определена посока и последващото ѝ неаргументирано отклоняване; селективно отпадане на обвиняеми по делото; необяснимо изчезване на имената на установени свидетели, сред които шофьорът на Любена Павлова, първоначално идентифициран като Мариян Найденов Маринов, вероятно брат на бившия шеф на МВР и настоящ политик Младен Найденов Маринов. Установен в хода на разследването с три имена, в обвинителния акт Мариян Маринов се е оказал „неустановен“. Още: Още един прокурор е с намалена заплата заради "Осемте джуджета"
"Осемте джуджета"
Досъдебното производство по преписка 13904/2021 г. на Софийска градска прокуратура (СГП) завършва със задочно обвинение само срещу неиздирения Петьо Петров, макар и като обвиняеми за кратко да са привлечени също бившата съпруга на Петров – Любена Павлова, както и прокурорите Кирил Пейчинов и Дилян Деянов. Разследването срещу тях тримата обаче е прекратено и те отпадат от обвинителния акт.
Делото така и не можа да стартира в Софийски градски съд, защото в края на месец октомври 2024 г. беше върнато на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения.
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
Разследването касае само един от множеството сюжети от сагата „Осемте джуджета“ – съдбата на около 35 кг злато и над половин милион евро в брой, иззети като веществени доказателства от Явор Златанов, съсобственик на групата дружества „Изамет“, и неправомерно и фиктивно предадени от прокурори от закритата Специализирана прокуратура (СП) на другия съсобственик Илия Златанов и на бизнесмена и бивш депутат Димитър Ламбовски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха шеф в МВР в центъра на София
Още: Три минути преди сблъсъка край Локорско се е знаело, че два влака вървят един срещу друг
Сред документите, които АКФ анализира, са постановленията, с които са свалени обвиненията от Кирил Пейчинов, Дилян Деянов и Любена Павлова, протоколи от разпитите на Любена Павлова, както и част от обвинителния акт, който прокуратурата внесе.
За първи път днес се публикува в цялост и забравения от бившия главен прокурор Иван Гешев доклад още от 2020 г. на отдел „Инспекторат“ на Върховна касационна прокуратура, за съществуването на който съобщи през 2023 г. наследникът му на поста Борислав Сарафов. Тогава Сарафов даваше досега нереализирали се заявки как казусът „Осемте джуджета“ трябвало да бъде изцяло разплетен в името на бъдещото нормално функциониране на прокуратурата. Докладът описва подробно множеството фрапантни закононарушения и необясними действия на прокурори от Специализирана прокуратура и техните ръководители по наказателното производство срещу Явор Златанов, образувано само няколко дни след като Илия Златанов се среща с Петьо Петров в ресторанта „Осемте джуджета“ и Петров му обещава, че истината щяла да възтържествува. Още: "Осемте джуджета", скъпи имоти, натиск: Сарафов излезе чист от разследването на специалния прокурор
"Юридическа несъстоятелност"
Документите от разследването на СГП с единствен обвиняем Петьо Еврото от своя страна разкриват изначалната юридическа несъстоятелност на обвинението срещу него, според което прокурорите от СП се явяват невинна жертва на прекалено елементарна измама от Петров, а не са действали в синхрон с него.
Още: Актьорът Христо Шопов се изправя пред съда за закана за убийство с пистолет
Още: Пияни-заляни зад волана: Хванаха трима, единият с над 3 промила
„Проследимите през документите събития по разследването от започването му през 2021 г. до финализирането му през 2024 г. показват един вече много добре познат модел на различни етапи на затишие („на трупчета“) и активност („на вълшебното килимче“) на процесуалните действия, както и на насочване на наказателната репресия в определена посока и последващото ѝ отклоняване“, коментира Андрей Янкулов, старши правен експерт към АКФ.
Обвинителният акт пък дообогатява вече нарисуваната от Илия Златанов във филмите „Осемте джуджета“ и трудна за вярване картина на фактическото предаване на златото в тъмната част от денонощието на паркинга на специализираните съд и прокуратура, бутано в количка от прокурор в ролята на разсилен.
„Описаното в обвинителния акт затвърждава впечатлението, че се е извършвал среднощен обир, а не процесуални действия“, допълва Янкулов.
"Пет килограма злато за Иван Гешев"
Документите съдържат информация и за други любопитни обстоятелства. В обясненията си като обвиняема бившата съпруга на Петьо Петров - Любена Павлова твърди, че по инструкции на Петьо Петров е трябвало да отдели пет килограма от златото, които да се дадат на „Иван“, като имал предвид бившия главен прокурор Гешев. Един килограм пък трябвало да отиде за „Митко“, прокурор от Специализираната прокуратура. Още: Следовател по "Осемте джуджета" е с намалена заплата заради нарушения в разследването
Тезата за това, че прокурорите са били жертва на измама, противоречи на приетата от самата прокуратура фактическа обстановка в обвинителния акт, според който е доказана колаборацията между Петьо Петров и административния ръководител на Специализирана прокуратура по това време, Димитър Франтишек Петров. В акта се съдържа и подробно описание с какви действия Димитър Франтишек Петров е определил точно прокурор Кирил Пейчинов не на случаен принцип за допълнителен прокурор по делото, за да организира „незабавно“ фактическото предаване на златото, документално вече върнатото с постановление на Деянов, и да се произнесе „незабавно“ по молбата за връщане на парите.
Документите разкриват и необяснимо изчезване на имената на установени лица. Сред мистериозно изчезналите имена по делото е това на шофьора на автомобила на Любена Павлова, в който е натоварено златото на паркинга на специализираните съд и прокуратура през тъмната част от денонощието. Видно от справка, подписана от наблюдаващия прокурор Ивайло Петров, за установената според него фактическа обстановка към 18.08.2023 г., шофьорът е назован като „Мариян Найденов Маринов“.
Не е ясно какво се е променило в доказателствената съвкупност към датата на съставяне на обвинителния акт 21.06.2024 г., но установеният дотогава с тези три имена шофьор изведнъж става „неустановен“ според същия този прокурор. Още: Вече има дисциплинарно производство срещу прокурора Димитър Франтишек
Ясно е обаче, че справката на прокурор Петров потвърждава информацията на Илия Златанов от филмите „Осемте джуджета“, че братът на тогавашния вътрешен министър и след това депутат в поредни парламенти Младен Найденов Маринов е полицай и личен шофьор на Петьо Еврото – разбира се, освен ако не се касае за малко вероятно съвпадение в презимето и фамилията.