Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие

01 юли 2020, 14:10 часа • 2126 прочитания

Омбудсманът Диана Ковачева пита ВСС кога ще заработи електронното правосъдие в пълен капацитет. Диана Ковачева изпрати писмо до представляващия Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев с питане на какъв етап е процесът по въвеждането му.

Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора

Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре

Поводът за писмото на доц. Ковачева са зачестилите жалби до обществения защитник заради затруднен достъп на гражданите до съдилищата по време на извънредното положение, заради COVID-19, се посочва в съобщение от институцията.

Пандемията постави по категоричен начин на дневен ред въвеждането на електронното правосъдие в пълната му функционалност и този дефицит е особено видим в ситуация, в която съдилищата спряха работа, а на българските граждани бе практически отказан достъп до правосъдие. Въпросът за ефективно функциониращо електронно правосъдие постоянно се поставя и от адвокатите като защитници на законните права на техните клиенти“, пише омбудсманът.

Ковачева подчертава, че по-специално, моли да й бъде предоставена информация кога ще могат да се ползват следните функционалности: предприемане на процесуални действия в електронна форма, електронно връчване на съобщения и призовки, заявяване на извършването на удостоверителни изявления и достъп до поддържаните от органите на съдебната власт електронни дела и съдебни регистри.

Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер

Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница

„Отговорът на тези въпроси е още по-важен в контекста на неясната обстановка с продължаване на пандемията и готовността на съдилищата да разглеждат дела в подобна ситуация. Осигуряването на електронното правосъдие в пълния обем функционалности е в интерес на гражданите, защото предоставя прозрачен и лесен достъп до правосъдие. А това е особено необходимо в ситуация на извънредно положение, когато именно съдът е най-важна защита за гражданите при ограничаване на техните права“, категорична е доц. Ковачева.

Тя припомня, че с темата за електронното правосъдие е ангажирана още от 2012 г. в качеството й на министър на правосъдието и че още тогава е внесла първата за страната ни концепция за електронно правосъдие, приета с решение на Министерския съвет през ноември 2012 г.

„Тази концепция постави една много важна цел – да се повиши ефективността на съдебната система чрез използване на електронни документи от органите на съдебната власт при взаимодействието им с други административни органи, организации, гражданите и бизнеса. През 2013 г. внесох в Народното събрание пакет от законодателни промени с цел въвеждане на електронното правосъдие в Република България. Същите бяха разгледани на по-късен етап и приети през 2016 г., но процесът по въвеждане на електронното правосъдие все още не е приключил“, акцентира още омбудсманът.

Доц. Диана Ковачева набляга на факта, че достъпът до правосъдие е безспорно и неотменимо право, което следва да се осъществява безпрепятствено и като обществен защитник тя е категорична, че държавните органи и институции следва да предприемат възможните мерки и действия за създаване на условия за неговото осъществяване.

Още: Жена е починала в хижа в Пирин

Още: Откриха кучето на изчезналото момче от село Конаре

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес