Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Община Младост бавела документи, които могат да хвърлят светлина по делото "Иванчева"

20 ноември 2019, 12:05 часа • 2805 прочитания

Един месец след като е отправено искане от вещо лице, правещо експертиза на почерка на бившия кмет на район „Младост” Петко Дюлгеров – един от тримата обвинени по делото „Иванчева”, все още не е получило документи от Община Младост, за да свърши работата си. Това стана ясно по време на днешното заседание на Специализирания наказателен съд, който гледа на втора инстанция делото „Иванчева”.

Припомняме, че на първа инстанция бившата кметица на „Младост” Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова получиха присъди от 20 и 15 години за искане на подкуп в особено големи размери, а Дюлгеров е с присъда от 12 години. Освен това, те трябва да платят и глоби – припомнете си в този материал какви! Присъдата на първа инстанция не е окончателна.

Графологичната експертиза на почерка на Дюлгеров се прави заради тефтерчето на Иванчева. В него има страница с изписани числа, за които прокуратурата смята, че показват как бившата кметица на „Младост” е пресмятала размера на подкупа, който да иска от строителния предприемач Александър Ваклин. Експертите обаче смятат, че специално на въпросната страница е много основателно съмнението дали Иванчева е писала или някой друг. Досега така и няма твърди доказателства кой е неизвестният, писал в тефтерчето, но има подозрения дали това не е Дюлгеров. Самият Дюлгеров вече отказва да дава повече материал за сравнение, защото вече е давал. А адвокатът му твърди, че той има прогресиращо заболяване на очите, заради което почеркът му сега и преди седем години се е променил.

Иначе днешното съдебно заседание не мина без пореден сблъсък между обвинението и защитата. Адвокат Йорданов поиска да се изясни дали съдебният заседател Мария Праматарова е член на ГЕРБ и дали нейни роднини са такива, тъй като писмо от ЦИК потвърждавало, че била член на ОИК от квотата на ГЕРБ. А адвокатът на Иванчева – Николай Хаджигенов, възрази, че назначаването на определени прокурори на заседанието като обвинители всъщност е процесуално нарушение, защото ставало постфактум. Съдия Георги Ушев, който е ръководител на Специализирания съд, обаче не прие, че Биляна Петрова бива обиждана от прокуратурата заради спор кой колко разбира от манипулации на електронни системи.

И Петрова, и Иванчева, и Дюлгеров поискаха от съда да вдигне запора над банковите им сметки, защото са в невъзможност да живеят нормално поради липсата на средства.

Следващото заседание е на 16 декември, графологичната експертизата трябва да излезе до 8 декември. А днешното заседание ще продължи след 16:00 часа, когато може би ще стане ясно дали ще бъде уважено искането на Петрова и Иванчева за отвод на целия съдебен състав на втора инстанция поради предубеденост.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес