Един месец след като е отправено искане от вещо лице, правещо експертиза на почерка на бившия кмет на район „Младост” Петко Дюлгеров – един от тримата обвинени по делото „Иванчева”, все още не е получило документи от Община Младост, за да свърши работата си. Това стана ясно по време на днешното заседание на Специализирания наказателен съд, който гледа на втора инстанция делото „Иванчева”.
Още: Вместо да вземе 16 млн. лв. от държавата, "Евролаб" трябва да плаща - засега
Още: Трамвай дерайлира и се удари в стълб в София (ВИДЕО)
Припомняме, че на първа инстанция бившата кметица на „Младост” Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова получиха присъди от 20 и 15 години за искане на подкуп в особено големи размери, а Дюлгеров е с присъда от 12 години. Освен това, те трябва да платят и глоби – припомнете си в този материал какви! Присъдата на първа инстанция не е окончателна.
Графологичната експертиза на почерка на Дюлгеров се прави заради тефтерчето на Иванчева. В него има страница с изписани числа, за които прокуратурата смята, че показват как бившата кметица на „Младост” е пресмятала размера на подкупа, който да иска от строителния предприемач Александър Ваклин. Експертите обаче смятат, че специално на въпросната страница е много основателно съмнението дали Иванчева е писала или някой друг. Досега така и няма твърди доказателства кой е неизвестният, писал в тефтерчето, но има подозрения дали това не е Дюлгеров. Самият Дюлгеров вече отказва да дава повече материал за сравнение, защото вече е давал. А адвокатът му твърди, че той има прогресиращо заболяване на очите, заради което почеркът му сега и преди седем години се е променил.
Иначе днешното съдебно заседание не мина без пореден сблъсък между обвинението и защитата. Адвокат Йорданов поиска да се изясни дали съдебният заседател Мария Праматарова е член на ГЕРБ и дали нейни роднини са такива, тъй като писмо от ЦИК потвърждавало, че била член на ОИК от квотата на ГЕРБ. А адвокатът на Иванчева – Николай Хаджигенов, възрази, че назначаването на определени прокурори на заседанието като обвинители всъщност е процесуално нарушение, защото ставало постфактум. Съдия Георги Ушев, който е ръководител на Специализирания съд, обаче не прие, че Биляна Петрова бива обиждана от прокуратурата заради спор кой колко разбира от манипулации на електронни системи.
Още: "Колеги, прибирайте се": Директорите, спрели акция срещу контрабандата, били уволнени преди месец
Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
И Петрова, и Иванчева, и Дюлгеров поискаха от съда да вдигне запора над банковите им сметки, защото са в невъзможност да живеят нормално поради липсата на средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скрити в тайник: Хванаха над 34 кг кокаин край Видин
Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните
Следващото заседание е на 16 декември, графологичната експертизата трябва да излезе до 8 декември. А днешното заседание ще продължи след 16:00 часа, когато може би ще стане ясно дали ще бъде уважено искането на Петрова и Иванчева за отвод на целия съдебен състав на втора инстанция поради предубеденост.