Сривът на Търговския регистър не е случаен, твърди гражданско движение "Боец" и предлага своето обяснение за случилото се – да бъдат унищожени електронните архиви и масивите, съдържащи информация за несъбрани задължения поради изтекла давност за над 20,6 милиарда лева, както и да бъде заличена информация за фирми, свързани с определени лица.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
От „Боец“ посочват, че става въпрос за несъбрани данъци за период от 13 години (2000 – 2013 година). По темата НПО-то вече вдигна шум – на 23 март представители на движението дадоха пресконференция, на която казаха, че съгласно официални данни, получени от НАП на 15 март тази година по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), между 2000 и 2017 година държавата не е успяла да събере ДДС в размер на 16 млрд. лева. "Боец" са се обърнали по ЗДОИ и към Министерството на финансите, откъдето обаче са обявили, че не разполагат с информация по темата. А преди пресконференцията, по членове на "Боец" бяха хвърляни яйца.
НАП отвърна на твърдението, като обяви, че несъбраните вземания за периода 2000 - 2017 година от ДДС по ревизионни актове са в размер на 5,8 млрд. лева. 16-те млрд. лева представляват целият обем ДДС, което е опитано да бъде укрито, но излязло в ревизионните актове.
Сега "Боец" твърди, че тъй като информацията за ДДС и корпоративен данък не е публично достъпна по принцип, няма как да се установи дали и какво е изчезнало след възстановяването на Търговския регистър. Неправителствената организация твърди и, че операцията по "прочистването" се наричала "Джунгла", а тъй като трябвало да се трие много, периодът, в който Търговският регистър го няма, е толкова дълъг.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
Веднага след като стана ясно, че проблемът с Търговския регистър е сериозен, в публичното пространство се появи и друг слух – че има опит за "прочистване", тъй като кандидатстването ни за еврозоната ще доведе до по-строг мониторинг не само що се отнася до банковата сфера.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
Припомняме, че досега във всички свои официални изявления властта категорично заяви, че случилото се с Търговския регистър е технически проблем, но и че тече разследване, чиито резултати трябва да се изчакат.