70% от жертвите на трафик на хора са деца става ясно на конференция за допълнителните мерки, които страната ни трябва да предприеме в борбата с този вид престъпления. Ернеста Русева от Националната комисия за борба с трафика даде разяснения относно новите методи на трафикантите и какъв е профила на жертвите в студиото на Euronews.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
В репортаж от Бургас на Елена Танева експерти информират, че сигналите към полицията намаляват, но трафикът не е изчезнал. Най-често подлъганите са млади жени, които са в нужда, подлъгани за работа в чужбина с добро заплащане. Най-често жените са свързани със сводника си и дори са влюбени в него. Някои са отраснали в семейни обстоятелства, където има насилие и съответно като попаднат в такова положение като възрастни не се възприемат за жертви и това пречи да се докаже престъплението. Достатъчно е да кажат на техен близък и органите на реда да научат, тогава независимо жертвата иска или не иска помощ те са длъжни да реагират. В Бургас и региона трафикът е свързан най-често със сексуална експлоатация и продажба на бебета в Кипър. Освен това се търгуват и тъкани, яйцеклетки и кръв.
В България има общо 10 местни комисии за борба с трафика на хора, които си сътрудничат с МВР и ресорните организации.
Още: Съд в Букурещ потвърди забраната Андрю Тейт да напуска Румъния
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Ернеста Русева информира, че няма толкова често идентифицирани случаи с трафик на органи. Трафик с цел експлоатация за телесни течности и принудително кръводаряване кръв също е рядкост. Трафика с цел кръводаряване обикновено е вътрешен – извършва се на територията на страната, с цел проституция – в държавите, където е легална.
Новите методи на трафикантите
През последните години трафикантите си променят методите, съобщава Ернеста Русева от Националната комисия за борба с трафика на хора. Най-често чрез измамни предложения за работа в социалните мрежи и комуникационни канали.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Жертвите са уязвими групи хора, в следствие на различни социални фактори. Такива, които имат по-ниски социални умения, слабо развита чувствителност към въвличане в такова престъпление, по-ниско образовани, както и такива, които не са информирани. Често пъти са от малцинствата, но и не само, казва Русева. По нейни думи не само определени групи могат да са въвлечени.
Още: Мария Габриел: Трафикът на хора е тежко престъпление против личността (СНИМКИ)
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
По информация от Европейския анти-трафик координатор по данни на Евростат – 70% от жертвите са деца, трафикът е с цел трудова и сексуална експлоатация или с цел просия и джебчийство. Престъплението се извършва от организирани престъпни групи чрез участник в нашата страна. Спрямо трафика на оръжие и на наркотици в световен мащаб трафикът се нарежда на трето място по заплащане. Доходът от наркотици може да е еднократен, а ако въведеш в експлоатация едно момиче дохода ще е за много по-дълго време, докато жената се измъкне, разяснява Русева.
По данни на прокуратурата за първите 9 месеца на 2023г. общо 76 души са станали жертва на трафик – 36 са въведени в сексуална експлоатация, 39 в трудова. Спрямо предишни периоди тенденцията е доста устойчива.