Полк. Петър Петров от Министерството на отбраната е един от 6-имата арестувани за шпионския скандал, научи "24 часа".
Военният съд днес ще решава с какви мерки за неотклонение ще бъдат 5-има от тях. Сред тях е и полк. Петров.
Той е зам.-шеф на дирекция "Планиране, програмиране и бюджет" в Министерството на отбраната. Преди това е бил експерт там.
Освен военен той е и запален тенисист. Неслучайно част от конспиративните срещи на групата, ръководена от Иван Илиев, са се провеждали на столичен корт.
При обиски в кабинета и дома му са намерени документи с поверителен гриф на НАТО, твърдят източници на БНТ. Петров е награждаван от министъра на отбраната.
От видеото, разпространено от прокуратурата в петък, се разбра, че Петров и “Резидента” са се срещали по тъмно, за да играят тенис.
Именно там е ставала размяната на секретна информация и пари, между служителя на МО и вербувалия го Илиев. Оперативната информация сочи, че на същите кортове Петров е засичан и с началника на отбраната Ефтим Ефтимов.
Преди година полк. Петър Петров бил награден от министър Красимир Каракачанов с орден "За военна доблест" 3-а степен на церемония във Военния клуб. Още не е ясно откога висшият служител на Министерството на отбраната е действал като част от шпионската група.
Други двама от обвиняемите са офицери от служба "Военно разузнаване". Ръководителят Иван Илиев е офицер от резерва, служил на същото място. Любомир Медаров е бил техен колега, но след пенсионирането си работи в секретното деловодство на парламента. Обвинена като участник е и съпругата на резидента.
При закрити врата два съдебни състава решават да останат ли за постоянно в ареста петима от шестимата обвиняеми за шпионаж в полза на Русия, предава БНР.
Мерките за неотклонение се гледат от Софийския военно- окръжен съд, а медиите няма достъп до столичната Съдебна палата.
Според адвоката на Петър Петков, доказателства, че е изнасял класифицирана информация няма и затова най-тежката мярка ще бъде обжалвана пред следващата инстанция.
На обратното мнение обаче беше военният прокурор Стоян Лазаров, който лаконично коментира, че доказателствата срещу групата за шпионаж за многобройни.
Пет отделни са исканията за постоянен арест, които бяха внесени тази сутрин малко след 6.00 часа.
Другите, за които се чака решение, са завеждащ регистратура "Класифицирана информация" в Народното събрание, действащ служител на Военното разузнаване, както и бивш ръководен кадър там, за когото се предполага, че става дума за наречения от Прокуратурата "резидент", и гражданско лице, описание зад което може да бъде разпозната съпругата на резидента, за която стана ясно, че е с българско и руско гражданство и е била връзката между съпруга си и служител на Руското посолство.
За един от обвиняемите няма искане за постоянен арест, защото той е съдействал на разследващите, направил е пълни самопризнания и е освободен срещу парична гаранция.