Бил ли е предупреден бившият ръководител на столичното следствие Петьо Петров, по прякор Еврото, от висши служители на МВР в последния момент, за да може изпреварващо да избяга, преди да бъде задържан? Този въпрос задава депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов на вътрешния министър Даниел Митов, като иска да му бъде предоставена информация дали се води прокурорска проверка, вътрешна проверка във ведомството или досъдебно производство във връзка с „бягството на Петьо Петров" от ресторант „Келари“ непосредствено преди ареста му през май 2023 г.
Още: Червена лампа от дивана на Петьо Еврото - ще си признае ли Теодора Георгиева за записа?
Народният представител посочва, че информация за такова предупреждение от най-високо ниво се разпространява в публичното пространство. Затова иска и съответния номер на прокурорската преписка, досъдебно производство или вътрешна проверка, относима към въпросния случай.
Хронологията
Петьо Петров, който е основна фигура в сагата „Осемте джуджета“ и се превърна в нарицателно за паралелно правосъдие, е обявен за издирване и никоя българска институция не може да каже къде е. Според разследване на Антикорупционния фонд сивият кардинал в българската съдебна система е разпоредил да се отделят пет килограма злато, иззето по делото, за да се дадат на "Иван". Те били пренесени с количка от прокурор в тъмната част на денонощието на паркинга на вече закритите спецсъд и спецпрокуратура, показа разследването: "Пет килограма злато за Гешев": Документи разкриват скандални действия на прокуратурата по "Осемте джуджета".
Снимка: Петьо Еврото, стопкадър/bTV
Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението - в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г., чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова.
През януари тази година сдружение "БОЕЦ" и разследващата медия BIRD.bg обявиха, че са получили личния архив на Петьо Еврото, от който постепенно започнаха да излизат любопитни и скандални материали: Архива на Петьо Еврото: Полицай фалшифицира доказателства, но прокуратурата не вижда проблем.
Прокуратурата води проверка
В писмения си отговор, даден на 27 март, Даниел Митов не отговаря конкретно на въпроса дали висши служители на МВР са предупредили Петьо Еврото да бяга.
Министърът обаче разкрива, че на 29 май 2023 г. в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) са постъпили материали от Софийска районна прокуратура (СРП) по прокурорска преписка №26636/2023 г., завадени под досъдебно производство № 1266 ЗМ – 164/2023 г. по описа на дирекцията.
„Във връзка с образуваното досъдебно производство са предприети незабавни действия по разследването – претърсвания и изземвания на няколко адреса на територията на гр. София, за които е имало данни, че се ползват от Петьо Петров – Еврото“, съобщава министърът.
Снимка: Петьо Еврото, стопкадър
Материалите от извършената проверка са били изпратени в СРП на доклад. „По преценка на наблюдаващия прокурор по делото, досъдебното производство е изпратено по компетентност на Софийска градска прокуратура (СГП) и разследването е превъзложено на следовател при Следствен отдел – СГП“, гласи още отговорът.
Проверка в електронната система на прокуратурата показва, че преписката наистина е решена от прокурор и има постановление за изпращане по компетентност.
BIRD.bg: Преписката води към Сарафов
Прокурорска преписка №26636/2023 г. по описа на СРП беше цитирана от разследващия сайт BIRD.bg през февруари 2024 г. - медията обяви, че разполага с преписката. От показанията в нея става ясно, че "свидетелите, че Борислав Сарафов (в момента заемащ функциите на главен прокурор, бел. ред.) е бил близък с Петьо Еврото, станаха четирима", според BIRD.bg.
"След Илия Златанов и Любена Павлова (бивша съпруга на Еврото, бел. ред.), още двама свидетели на прокуратурата твърдят същото. Според защитен свидетел на прокуратурата Еврото е получил 500 хиляди лв., за да повдигне обвинение на Красимир Каменов Къро с помощта на прокурор Божидара Ганева", написаха тогава от BIRD.bg.
"Освен Борислав Сарафов /тогава заместник на Иван Гешев/, като зависими от Еврото са сочени прокурорите Емилия Русинова, Илияна Кирилова и Божидара Ганева. Последната е съпруга на шефа на Софийската апелативна прокуратура Радослав Димов (починал през юни 2024 г., бел. ред.)", добавиха още от BIRD.bg през февруари 2024 г.
През октомври миналата година "ад хок" прокурорът Даниела Талева, която разследва главния прокурор, обяви, че няма открити данни за извършени престъпления от страна на Борислав Сарафов, нито висящи и неприключени наказателни производства: "Осемте джуджета", скъпи имоти, натиск: Сарафов излезе чист от разследването на специалния прокурор.