Схема за източване на ДДС и пране на пари беше разбита днес от МВР. Според оценки от полицията с нейна помощ са присвоени 10 млн. лева ДДС и са препрани още над 30 млн. лева.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
От изнесената до момента информация става ясно, че групата се е състояла от петима мъже и е действала с протекции на най-високо равнище. Заради това в МВР и в структури на финансовото министерство текат вътрешни проверки имало ли е наистина служители, които са прикривали измамите.
Проверка на Нова телевизия установи, че адресите на фирмите са фалшиви.
Една от двете основни фирми, през които са извършвани ДДС-измамите е регистрирана на адрес в Пловдив. Хората в блока обаче отричат там за има такава фирма.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Измамниците са продали двете фирми на клошар от Монтанско. Според разследващите част от изпраните пари са минали през личните сметки на хора в схемата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Фирмите са внасяли сухо мляко, което продавали на мадри в цялата страна, укривайки с фалшиви фактури две трети от количествата. Така успели да присвоят поне 10 милиона лева от ДДС-то. Схемата е работила близо 3 години и то с помощта на държавни институции, заяви главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
„Когато започна разпитът на лицата, някои от тях бяха изненадани защо ги задържаме и защо се занимаваме с тях, защото имали чадър и работили за държавата. Те твърдят, че са имали протекции от структура на Министерството на вътрешните работи и структура в Министерството на финансите”, заяви Лазаров.
Петимата арестувани от схемата са освободени, повечето срещу парична гаранция.
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
„Мотивът да не бъде взета най-тежката мярка за неотклонение е липсата на опасност да извършат и друго престъпление”, обясни апелативният прокурор на Пловдив Иван Даскалов.
Прокуратурата в момента обжалва това решение.
По данни на МВР още миналата година групата е била задържана, но след разпит е освободена от полицията. По случая се разследват още 30 фирми, като две от тях са офшорки със седалище Сейшелските острови.