Властите в Лихтенщайн разследват банкера Цветан Василев за пране на пари. Те са поискали информация от Сърбия за статута му и причините за започналото екстрадиционно производство срещу него. Това съобщава националното радио, базирайки се на свои източници.
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Според информация на "Хоризонт" запитване е изпратено и до българската прокуратурата, в което се искат подробности за разследването срещу Василев за източването на КТБ. От държавното обвинение са потвърдили пред медията, че има такова запитване.
Към момента шефът на КТБ Цветан Василев е под домашен арест в Сърбия.
Не знам за такова нещо, за пръв път чувам, коментира адвокатът на Василев Константин Симеонов.
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
"На делото до миналата седмица нямаше нито ред за това. Ако прокуратурата по някакъв начин знае, това не е обективирано в материалите по делото", каза адвокат Симеонов.
Той припомни, че през последните седмици се появиха много дезинформации във връзка с Цветан Василев, включително и интервюта, които адвокатът въобще не е давал. "Не кореспондирам с никого, но въпреки това се появиха мои "интервюта", които не съм давал по сайтовете", допълни той.
Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
"Преди да видя черно на бяло искането на Лихтенщайн не мога да го коментирам. Ако има наистина някакво такова разследване, трябва да видим документи, които са свързани с него. Засега нямам нито от сръбския колега, нито от прокуратурата каквато и да било информация за подобно нещо, нито от г-н Василев", добави Константин Симеонов.
Интересен факт е, че преди четири години тогавашният шеф на НАП и сегашен член на „България без цензура” Красимир Стефанов пътува до Германия заради грандиозния скандал с укриване на данъци, който избухна там. Германските власти се добраха до два диска с информация за физически лица, които са внасяли парите си в швейцарски и лихтенщайнски банки, за да избегнат данъчно облагане. Сред тези лица имаше не само германски, но и чужди граждани.
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Самият Стефанов заяви след пътуването си до Германия, че става въпрос за влогове за 200-300 млн. евро на лица от интерес за НАП, но след това повече информация не беше изнесена. Преди няколко месеца обаче стана ясно, че Стефанов не е предал доклад в Министерството на финансите за пътуването си поради „личното си участие в командировката”.