„ИАМА и „Гранична полиция“ трябваше да се качат на борда на "Вера Су" още първия ден, а не със седмица закъснение. Те трябваше да изземат документите – най-вече корабния дневник и навигационните карти. Не трябваше да се дава възможност за внасяне на корекции в тези основни документи. Капаците на хамбара се отварят хидравлично. Заради наводненото машинно, най-вероятно хидравликата не работи и капаците няма как да бъдат отворени. Така че не е ясно как уреята ще бъде разтоварена“, каза по БНР председателят на Българската асоциация на морските капитани Иван Цонев.
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Варненският апелативен съд, най-вероятно, ще гледа на 19 октомври делото, в което капитана и втория помощник-капитан на кораба „Вера Су” ще обжалват постоянните си мерки за неотклонение. Цонев отново напомни, че от асоциацията не са съгласни с действията на правосъдните органи, задържали в следствения арест двамата моряци.
„Отношението към капитана е като към престъпник, а най-вероятно ще се окаже, че той е направил грешка, свързана със служебните му задължения. Това, за пореден път, повдига много важният въпрос за декриминализирането на капитанския труд. При най-малкото нарушение, първото нещо, което правят властите в повечето държави е да арестуват капитана... Говори се, че инцидентът с „Вера Су“ е станал, защото вахтеният е заспал, което поставя другия важен проблем - този с умората на екипажите“, коментира капитанът.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС