Мохамад Делеел е получил убежище у нас през 2013 и останал в България до август 2014. На 21 август 2014 сириецът — атентатор от Ансбах пристигнал в Германия от България и поискал убежище, като в молбата си заявил:
"Не искам повече да насочвам оръжие срещу хора", пише в. Bild, позовавайки се на конфиденциална информация от разследването.
Почти две години по-късно той осъществи терористичен акт в германския град Ансбах, опитвайки се да се самовзриви сред 2500 зрители на музикален фестивал, като преди това се закле във видео във вярност към "Ислямска държава" и лично към главатаря на джихадистите Абу Бакр-ал Багдади.
Вчера, 25.07.2016 г., джихадистката информационна агенция Amaq обяви: "Той беше войник на "Ислямска държава".
Сега разследващите органи в Германия проучват документите, с които той е поискал убежище, тъй като има съмнения, че те са фалшиви и той е бил изпратен с мисия от джихадистките банди в Сирия, посочва още БГНЕС.
По специално следователите анализират саморъчно написаните от него показания за неговия казус - живот, съдба, митарства като бежанец, предадени на имиграционните власти в Циндорф. Той е бил разпитван в продължение на няколко часа на 24 август 2014 в Цирндорф, окръг Фюрт в Бавария.
Далеел разказал, че е от Алепо, от квартал Ансар ал-Шарки, който е известен с това, че е контролиран от бунтовниците, подкрепяни от западната коалиция начело със САЩ и сражаващи се срещу президента Башир Асад. След като завършил гимназия учил една година право, като едновременно с това работел във фабриката за сапун, собственост на баща му. Къщата им била разрушена от ракета, той бил тежко ранен и баща му уредил да бъде транспортиран и лекуван в Турция. След като оздравял се върнал отново в Сирия, след това се опитал да емигрира в Европа, но не успял, пише Temaonline.bg.
От този момент разказите му стават противоречиви, като твърди ту че бил арестуван от проправителствените сили, ту че бил в плен на "Ал-Кайда". Причината била, че публикувал в Интернет видеозаписи с антиправителствени демонстрации.
На въпроса защо искал да емигрира, той казал:
"Страхувах се за живота си. Страхувам се от смъртта, страх ме е и от униженията, на които ме подлагаха. Не исках да насочвам оръжие срещу хора. Страх ме е да се върна отново в Сирия, защото може да ме принудят да стана убиец".
Освен това Далеел казал, че няма защо да се връща в Сирия, защото там няма никого - съпругата и децата му са убити и той не иска да се връща към този трагичен момент от живота си. От 2012 г. не знае нищо за съдбата на баща си Юсеф (70) и майка си Камилия (62). Близки му казали, че са били арестувани от режима на Асад, защото участвали в демонстрация срещу правителството, но не се знае, дали това е вярно и дали изобщо са живи. На следователите им направило впечатление, че той постоянно се хвалел, че прякорът му е "Рамбо".
Според показанията му, той е напуснал Алепо на 16 юли 2013 г. и пътувал с такси до Турция. След това се свързал с каналджии, на които платил, за да го прехвърлят в България. Прекосил българската граница през септември същата година и подал заявление за убежище.
Заради нелегално преминаване на границата е арестуван и транспортиран до София, след което е бил изпратен в затвор в Любимец. Докато бил в България не е бил подлаган на медицински преглед, не е бил лекуван, макар че е ранен и имал осколки в тялото си. След като го пускат от ареста, живее осем месеца в стара изоставена и порутена сграда.
На 17 април 2014 напуска България с полет от София до Виена OS 806 на Austrian Airlines, място 22A, като носел само един куфар. След като пристига австрийските власти конфискували документите му, тъй като имали подозрение, че са фалшиви. На 20 април поискал убежище в Австрия, но не дочакал отговора и на 5 юли заедно с други бежанци използвали отново транспорт на каналджии, за да заминат за Мюнхен.
След като подал заявление за бежански статут и разрешение за пребиваване той получил отказ на 2 декември 2014 г., тъй като германските власти засекли, че той вече е подавал такива документи в България и Австрия и според действащите наредби трябва да се върне там, където е подал първото заявление.
Но преди това на 13 ноември прокуратурата в Нюрнберг се самосезира по неговия казус и изпраща решение до Федералната служба по миграцията, че той не може да бъде екстрадиран, защото има наранявания в коляното и трябва да бъде лекуван. Прокуратурата се позовава на медицинското заключение на хирург от Ансбах и поради това той не е екстрадиран, а оставен за лечение.
За оставането му се застъпва и депутата от Партията на левицата Харалд Вайнберг, който се заел със случая и обещал да му уреди лечение. На въпрос на в. Bild, дали не съжалява за своето застъпничество за сириеца — атентатор Вайнберг отговаря: "След всичко онова, което научих тогава, днес бих взел същото решение".
Междувременно сириецът обжалва решението за екстрадиране пред Конституционния съд. Но на 18 февруари 2015 Федералната служба за миграция и бежанците (BAMF) разпорежда той да бъде върнат в България. Причината е, че сириецът е правил два опита за самоубийство.
На 20 февруари това разпореждане е отменено, а на 25 февруари миграционните власти отново го подновяват.
На 13 юли на Мохамад Далеел му е връчено окончателно решение, че той ще бъде екстрадиран в рамките на 30 дни, които текат от деня на връчването на разпореждането.
Тогава той казал на своите съседи в общежитието: "Това няма да стане и аз ще предприема нещо по въпроса". Освен щял да покаже, че неслучайно прякорът му е "Рамбо".
Вчера, 25.07.2016 г., стана ясно, че атентаторът от Ансбах преди това е пребивавал в България от края на 2013 година до средата на 2014 година. Това съобщиха главният секретар на МВР комисар Георги Костов и председателят на държавната агенция за бежанците Петя Първанова.
27-годишният сириец Мохамад Делеел , който се взриви в нощта срещу понеделник в баварския град Ансбах близо до сцената на музикален фестивал и рани 12 души, е получил убежище у нас през декември 2013 година.
Някъде около 15 часа вече имаме официално съобщение от немските партньори затова кое е точно самовзривилото се лице, съобщи Георги Костов. Той обаче отказа да назове името на атентатора с аргумента, че в момента властите в Германия провеждат процесуално-следствени действия. Въпросното лице е пребивавало на територията на страната от края на 2013 година до средата на 2014 година. Последните две години не пребивава на наша територия, уточни главният комисар на МВР.
Сириецът е бил разпознат благодарение на банката с пръстови отпечатъци „Eurodac“, в когато се съхраняват данните за бежанци и мигранти от страни от третия свят , които търсят убежище в ЕС. Тези данни помагат на полицията и на властите да проследят пътя на всеки бежанец и да не бъде допуснато един и същи човек да се регистрира на много места и да търси убежище в различни страни.
Председателят на държавната агенция по бежанците Петя Първанова каза, че лицето е регистрирано есента 2013 година, подал е молба за закрила. Декември 2013 година получава хуманитарен статут, който му дава право да се придвижва на територията на България и Европейския съюз.
През септември 2014 година в агенцията се получава запитване от ФРГ, че такова лице при тях също е подало молба за закрила и те желаят по процедурата на Дъблинския регламент да го върнат обратно в страната. Ние обаче ги информираме, че лицето вече има предоставен статут и съответно вече не попада в категориите лица, които подлежат на връщане по регламента от Дъблин. След което няма постъпило друго запътване или кореспонденция в агенцията за бежанците, обясни още Петя Първанова.