През ноември 2021 г. в ГДБОП е получен сигнал от Антикорупционния фонд за обвързаността на бивши и настоящи служители на МВР с охранителната фирма "Делта гард". Този сигнал е многопластов, с различни сюжети в него. Един от сюжетите е историята около Илия Златанов, собственик към онзи момент на "Изамет". Това заяви директорът на ГДБОП главен комисар Явор Серафимов попитан как ще коментира сигналите срещу Петър Петров – Еврото.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Топли връзки с магистрати
Серафимов разкри, че по случая отново са установени магистрати - 3-4-5 човека от съдебната система, който са били в много добри отношения с Петров. Те са на различни нива - районна прокуратура, градска, дори специализираната към онзи момент.
Кой е посещавал "Осемте джуджета"?
Запитан дали са стигнали до по-високи нива, шефът на ГДБОП отговори: „Публично известни станаха някои снимки за посещение на сегашния и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов в този клуб. Този клуб е посещаван от много хора. Неговото име се споменава в сигнала, но се цитират много имена. В сигнала не се посочва като редовен посетител на този клуб. Но в следствие на материалите, които бяха излъчени, има твърдения, че е посещавал редовно. Мисля, че е споменато и неговото име в материалите, предадени на прокуратурата“.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
ОЩЕ: МВР не можело да търси дали Сарафов е замесен в „Осемте джуджета“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
В проверката на ГДБОП се стига до клуба "Осемте джуджета", където Петьо Еврото е провеждал срещите си. „Златанов казва, че там е виждал опашка от хора, които чакат да им се решат различни проблеми“, разказа Серафимов.
В хода на тази проверка самият Петров също е бил призован и се е явил като свидетел. Пред ГДБОП обяснил, че благодарение на неговите юридически способности хората го търсят, за да им окаже юридическа помощ. „Признава, че се познават, че Златанов е бил при него в клуба, но няма как да каже, че той е имал възможности да влияе в съдебната система“, допълни той.
ОЩЕ: Нови свидетелски показания за мафията и властта: Хората с прякори и мястото им в пъзела
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
Прокуратурата мълчи
През януари 2022 г. проверката е изпратена във Върховна касационна прокуратура. Тогава главен прокурор е Иван Гешев. „Нямаме информация какво е последвало. Бяха събрани огромни по обем материали за търговия с влияние, за измами, осъществени от групата на Петър Петров. Информацията представляваше повече от 100 страници справка“, каза шефът на ГДБОП.
Нямал информация да има обратна връзка. „Самата прокуратура е длъжна да ни уведоми къде се намира нашият сигнал, но не го е направила. Има случаи, при които ни уведомяват, но и други, при които някой прокурор може да е забравил да ни уведоми“, каза Серафимов.
Запитан дали в проверката е имало имена на прокурори от ВКП, той отговори: „Мисля че имаше, но не мога да цитирам имена“.
ОЩЕ: Божанов и "Осемте джуджета": Сбил се е с Пепи Еврото, твърди главният герой
Жив ли е и къде е Петьо Еврото?
На въпрос сред живите ли е Петър Петров - Еврото, Серафимов отговори: „Нямам информация лицето да не е сред живите. Това, което знаем е, че се предполага, че е жив и е напуснал територията на страната най-вероятно с фалшиви документи или през зелена граница. Предполагаме, че е в съвсем съседна държава, тук, на Балканите. В момента лицето се издирва“.