Бившите съпрузи Петьо Петров – Еврото и Любена Павлова са укрили поне 140 хиляди лева данъци. Това става ясно от скорошно решение на Софийския административен съд (АССГ). Според информация на разследващия сайт Bird.bg съдът потвърждава и наличието на значителни активи на семейството в Гърция. Решението на АССГ признава дължимите 63,886.78 лв. данъчни задължения на Павлова, бившата собственичка на скандалния ресторант "Осемте джуджета". В същото време задълженията на Петьо Еврото към НАП вече надхвърлят 74,700 лв., а банковите му сметки са били запорирани.
НАП първоначално е издала ревизионен акт срещу Любена Павлова за 107 хиляди лв., но част от сумата е отхвърлена от съда. Освен това, тя е осъдена да заплати и близо 6 хиляди лв. разноски по делото. Решението на АССГ не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд (ВАС).
В жалбата си Павлова посочва, че "Петьо Еврото е имал възможност да спести сумата от 311,800.97 лв. към 31.12.2014". Това е особено показателно, тъй като през тази година Петров все още заема поста ръководител на столичното следствие. Именно тогава, според документи от архива му, той редактира черновата на прокурор Боряна Бецова относно изпирането на средства от Делян Пеевски. Петров напуска съдебната система през април 2015 г. Още: Тайните на Петьо Еврото вече са в ръцете на специалния прокурор
В последната си декларация пред Сметната палата той не е посочил наличието на подобни спестявания. В таблиците за налични суми и влогове е записано: "нямам нищо за деклариране". За 2014 г. (когато твърди, че е разполагал със спестените 311 хиляди лв., бел. ред.), Петров не подава годишна декларация, а само уведомление, че няма промяна в имущественото си състояние.
След разкритията около аферата "Осемте джуджета" НАП стартира данъчни ревизии срещу Петров и Павлова. Въпреки че Петров не е обжалвал ревизионния акт срещу него, Любена Павлова оспорва акта на НАП за близо 107 хиляди лв.
По дело № 3082/2024 на АССГ е установено, че Павлова е укрила 106,735.01 лв. данъци за периода 2015-2020 г. След съдебна експертиза част от исканите от НАП суми, вариращи от 2 до 37 хиляди лв. за 2019 г., са били отхвърлени. Още: МВР обяви, че все пак проверява архива на Петьо Еврото
Имоти за милиони
Документите разкриват също, че Любена и Петьо Петров са притежавали значителни активи в България и Гърция. В решението на съда се потвърждава продажбата на имот в "Делта Хил" за 2 милиона евро. Разследване на BIRD от април 2022 г. установява, че вилата в с. Кладница, закупена през 2018 г. за 315 хиляди лв., е била продадена за 3,911,660 лв. на фирма, свързана с финансиста Емил Хърсев.
Съдебната експертиза установява фрапиращи разлики между пазарната стойност на имотите и отчетените сделки. Към момента на покупката стойността на имота в "Делта Хил" е оценена на между 491 и 543 хиляди лв., докато при продажбата му за 3,9 милиона лева реалната пазарна цена е била между 1,62 и 1,79 милиона лв. Това означава, че фирмата на Хърсев е заплатила повече от два пъти над реалната стойност на имота.
Любена Павлова оспорва изводите на ревизионните органи за неясен произход на средствата, като представя доказателства за наем на банков сейф. В същото време гръцките данъчни власти информират НАП, че Павлова е извършвала икономическа дейност в Гърция, притежава три банкови сметки и наета банкова касета в гръцка банка. Още: Съдът позволи европейска заповед за арест на Петьо Еврото, делото срещу него пак не тръгна
Документите показват още, че Павлова е наемала луксозен апартамент в Солун на крайбрежния булевард "Леофортос Никис" №13 за 3500 евро месечно. НАП изследва също така извършените от нея финансови транзакции, свързани с възбрани върху имоти, които престъпната група, разкрита от разследването "Осемте джуджета", е опитвала да присвои.
Сред проверяваните дейности са и предоставени заеми, цесии, прихващане на задължения, изпълнителни листове и други финансови операции.