В момента е започнало описване на предметите в колекцията на Васил Божков от следовател в присъствието на експерти от Националната художествена галерия. "Съвсем малка част - една кола или колко, има вече донесени в галерията". Това призна пред БНТ изкуствоведът и пресаташе на НХГ Весела Радоева.
Още: Вместо да вземе 16 млн. лв. от държавата, "Евролаб" трябва да плаща - засега
Още: Трамвай дерайлира и се удари в стълб в София (ВИДЕО)
По думите й до момента от експертите на галерията е искано единствено да помогнат с експертна оценка как най-безопасно да се опаковат, транспортират до хранилище на НХГ.
Васил Божков притежава над 3 000 антични предмета и произведения на изкуството - картини, скулптури и пр. Експертите на Галерията и реставратори и в момента участват в описването на предметите. Снимки и подробности от акцията, започнала в понеделник, ВИЖТЕ ТУК.
"По - познатите и то в много малка част, това са античните предмети от колекцията, защото са били показвани на изложби в чужбина и България, докато произведения на живопистта и графиката не са били показвани и не се знае точно кой е техният собственик. В момента става въпрос за някои такива произведения на адресите, в които действа прокуратурата", обясни Радоева.
Още: "Колеги, прибирайте се": Директорите, спрели акция срещу контрабандата, били уволнени преди месец
Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
От експертите на НХГ не е искано да се направи оценка колко са ценни тези предмети и каква е стойността им до момента. Това е вече друг процес - процес на идентификация. Галерията е единствената в България, която може да индентифицира картини, уточни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скрити в тайник: Хванаха над 34 кг кокаин край Видин
Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните
До момента нямаме никакви документи и никакви заявки за идентификация нито от Васил Божков като физическо лице, нито от някоя от неговите фирми или фондации да се направи идентификация, каза експертът.
Процедурата е описана в Закона за културното наследство, Наредба Н-3. Каква е тя: Идентификация, според закона, може да поиска всяко едно физическо или юридическо лице. Според профила на произведенията и според профила на музеите у нас, които могат да я извършват, този процес започва. За да стане това, трябва да се подготвят документи, свързани с произхода на произведението, начина на придобиване, както и официалната заявка. Формира се комисия от петима члена. Обичайната практика при извършване на идентификация е произведенията, които подлежат на оценка, да бъдат доставени физически с документация към всяко едно от тях. Освен ако те не са трудни за пренасяне или физически опасно за тях е самото пренасяне. Процедурата е много продължителна.
От Фондация "Тракия" твърдо обявиха, че предмети от колекцията няма да се изнасят, въпреки че поисканото от прокуратурата от експертите говори точно за това. Вижте ПОЗИЦИЯТА ИМ ТУК.
Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място
Още: „Поиска да почистим собствената си кръв“: Метеоролозите от връх Мургаш разказаха за ужаса
Радоева обясни, че не всеки колекционер е длъжен да направи оценка на колекцията си. Няма такова изискване, ако колекционерът иска да направи изложба, но ако иска да направи с тях музей - оценката е необходима. Заявката се подава към Министерство на културата, които възлагат задачата на конкретното ведомство, обясни тя.
Позицията на Министерство на културата по казуса, ВИЖТЕ ТУК.